Raport rynku akcji GPW 16.09.2020

foto: flickr, GPW

Wybrane wydarzenia w spółkach

 

FMG ZWZA ws. m.in. podziału zysku wypracowanego w roku obrotowym 2019
IFSA Wprowadzenie do obrotu giełdowego na Głównym Rynku GPW 1.184.549 akcji serii A
KRUSZWICA Dzień ustalenia prawa do dywidendy 2,80 zł na akcję
BEST, FASING, KOMPAP, KREC, MOJ, PHN, SNIEZKA, TRAKCJA Publikacja raportu za I półrocze 2020

 

Wybrane komunikaty ze spółek

 

ALLEGRO Budowa księgi popytu na akcje Allegro może zacząć się w poniedziałek, 21 września, o ile do tego czasu luksemburski nadzór zatwierdzi prospekt emisyjny – wynika z nieoficjalnych informacji PAP Biznes. Źródła rynkowe twierdzą, że ustalona przez oferujących wartość grupy sięga około 45 mld zł.

 

AMBRA Ambra przewiduje, że w kolejnych latach rynek wina w Polsce będzie rósł w tempie nie mniejszym niż ok. 5 proc. rocznie – poinformowała spółka w raporcie grupy za rok 2019/2020, zakończonego 30 czerwca.
APLISENS Aplisens chce kupić do 249 tys. akcji własnych, stanowiących 2,1 proc. kapitału zakładowego, po 11,90 zł za papier – podała spółka w komunikacie.

 

BORUTA-ZACHEM Spółka Boruta-Zachem planuje przenieść notowania na główny rynek GPW w I kwartale 2021 roku. Spółka chce zmienić nazwę na Hub.Tech i zostać największym producentem naturalnych kosmetyków i środków czystości w Polsce – poinformowała spółka w planach rozwoju na lata 2020-2023.

 

CCC CCC zawarło term sheet umowy kredytu rewolwingowego do kwoty 250 mln zł z instytucjami finansującymi grupę – podała spółka w komunikacie.

 

ELEKTROTIM Elektrotim zakłada, że jest szansa na realizację prognoz finansowych na 2020 r. i chce utrzymywać trend wzrostu portfela zamówień – powiedział PAP Biznes prezes Ariusz Bober, który objął stanowisko w sierpniu. Prezes spodziewa się gorszej koniunktury i ocenia, że nie jest to czas na przeprowadzanie w grupie rewolucji.

 

NETIA Nationale-Nederlanden OFE zwiększył zaangażowanie w Netię i ma obecnie akcje stanowiące 5,30 proc. udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu – poinformowała spółka w komunikacie.
PGNIG PGNiG chce współpracować z PKN Orlen zanim dojdzie do fuzji, a pierwsze projekty obejmują blok gazowy w Ostrołęce oraz rozwój biogazowni – poinformował PAP Biznes prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Spółka kończy prace nad strategią, w najbliższych latach duże środki przeznaczy na transformację energetyczną.

 

PKNORLEN PKN Orlen rozpoczął projektowanie morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Wstępny projekt techniczny oraz budowlany wykona brytyjska firma Offshore Design Engineering – podała spółka w komunikacie prasowym. Zakończenie prac projektowych umożliwi szczegółowe zaplanowanie harmonogramu realizacji inwestycji.

 

SESCOM Sescom, zgodnie z nową strategią, chce przeznaczyć 80 mln zł na przejęcia. Celów akwizycyjnych będzie szukać głównie na rynkach Europy Zachodniej – w Niemczech, krajach Beneluksu, Wielkiej Brytanii i Francji – poinformował PAP Biznes prezes Sławomir Halbryt. Zarząd dostrzega u klientów zmianę podejścia do świadczonych usług – poza adaptacją do zmiennych warunków zyskują działania prewencyjne.

 

STALEXP Mimo negatywnego stanowiska GDDKiA, spółka Stalexport Autostrada Małopolska podtrzymuje planowaną od 1 października podwyżkę opłat za przejazd auta osobowego autostradą A4 Katowice-Kraków z 10 do 12 zł na każdej bramce. Potwierdza też utrzymanie rabatów przy płatnościach automatycznych.

 

 

Przegląd prasy

 

MOTORYZACJA 1) Polska motoryzacja potrzebuje teraz silnego wsparcia rządu. System dopłat do e-aut musi być dobrze przemyślany, żeby nie powtórzyć marnych efektów programów Zielony samochód, Koliber czy e-VAN – przekonuje Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. /Rz/

2) Wirus zdemolował rynek samochodów. Europejską branżę motoryzacyjną czeka najostrzejszy spadek w historii. W 2020 roku sprzedaż nowych aut może się zmniejszyć w ujęciu r/r o ponad 3 miliony. /Rz/

 

ALLEGRO Allegro zmniejszy bolączki WIG20. Udane IPO platformy zmieni na lepsze wizerunek indeksu blue chipów. Z miejsca weszłaby ona do WIG20 i nie byłaby tam podmiotem drugoplanowym. /PB/

 

KRUK Kruk musi wydać grube setki milionów. Bez nowych portfeli długów wyniki windykatora będą kuleć. A handel wierzytelnościami stoi w miejscu, choć pieniądze akurat spółka ma. /PB/
MABION Mabion rośnie na szczepionce z Australii. Spółka biotechnologiczna, której flagowy projekt idzie jak po grudzie, może nawiązać współpracę z australijską firmą pracującą nad szczepionką na koronawirusa. Kurs rośnie. /PB/

 

PLAY Play ciągnie w dół sektor na warszawskiej giełdzie. Podawane przez Huawei wysokie koszty wymiany dostawcy sieci i koniec blokady na akcjach założycieli to główne powody mocnej przeceny mobilnej sieci w ostatnim miesiącu. /Parkiet/

 

SUNEX Sunex: wyniki dały powód do euforii. Rynki zagraniczne, a w szczególności rynek niemiecki, są dla spółki strategiczne, ale Sunex zamierza wzmocnić również swój udział nad Wisłą. /Parkiet/

 

 

Wybrane sygnały analizy technicznej

 

CDPROJEKT Kurs akcji przełamuje wsparcie na 417,70 zł, co zapowiada dalszą korektę.
DEBICA Czarny korpus na rosnącym wolumenie początkiem korekty?
KRUSZWICA Kurs akcji przełamuje lokalne wsparcie w rejonie 55,40-56,21 zł czarnym korpusem na wolumenie powyżej przeciętnego.
UNIBEP Biały korpus poprzedzony luką popytową na rosnącym wolumenie, początkiem odbicia?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.