Raport rynku akcji GPW 13.05.2020

 

Wybrane wydarzenia w spółkach

 

EUROCASH Publikacja skonsolidowanego raportu za I kwartał 2020 roku.
KGHM Publikacja skonsolidowanego raportu za I kwartał 2020 roku.
TAURONPE Publikacja rozszerzonego skonsolidowanego raportu za I kwartał 2020 roku.
AMBRA Publikacja skonsolidowanego raportu za III kwartał roku obrotowego 2019/2020.
BNPPL Publikacja skonsolidowanego raportu za I kwartał 2020 roku.
BOS Publikacja skonsolidowanego raportu za I kwartał 2020 roku.
DELKO Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2019 rok.
GOBARTO Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za I kwartał 2020 roku.
LOKUM Publikacja skonsolidowanego raportu za I kwartał 2020 roku.
MOSTALZAB Publikacja skonsolidowanego raportu za I kwartał 2020 roku.
ORIONINV Publikacja skonsolidowanego raportu za I kwartał 2020 roku.

 

Wybrane komunikaty ze spółek

 

ATAL Sprzedaż mieszkań w kwietniu była niższa niż w poprzednich miesiącach 2020 roku, ale wciąż znajdowała się na satysfakcjonującym poziomie – poinformował PAP Biznes prezes Atalu Zbigniew Juroszek. Grupa realizuje i rozpoczyna projekty zgodnie z harmonogramem.
BUDMEX Budimex podpisał we wtorek z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad umowę na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S7 na odcinku Płońsk-Czosnów od węzła Modlin do węzła Czosnów – podała spółka w komunikacie. Wartość umowy to 486,8 mln zł netto.
GK IMMOBILE Immobile rozpoczyna skup 455 tys. akcji własnych, stanowiących 0,6 % kapitału zakładowego, po 2,2 zł za sztukę – poinformowała spółka w komunikacie.
JSW Jastrzębska Spółka Węglowa zakończyła rozmowy w sprawie potencjalnej współpracy z Prairie Mining dotyczącej projektów węglowych – podała JSW w komunikacie.
KGHM KGHM chce udzielić dofinansowania właścicielskiego Sierra Gorda w kwocie 55 mln USD – podała spółka w komunikacie. W związku z tym KGHM koryguje budżet grupy na 2020 rok w zakresie pozostałych nakładów inwestycyjnych poprzez zwiększenie bazowej kwoty 133 mln zł o równowartość kwoty 55 mln USD, czyli obecnie 232 mln zł.
PEKAO 1.     Podejście Banku Pekao, który chce w 2020 roku przedstawić nową strategię, do fuzji i przejęć pozostaje oportunistyczne, bank nie planuje obecnie nowych programów redukcji zatrudnienia – poinformował PAP Biznes Leszek Skiba, p.o. prezesa banku.

2.     Bank Pekao liczy, że będzie mógł powrócić do wypłaty dywidendy już w 2021 roku, a do emisji pierwszych obligacji pod wymóg MREL dojdzie, jak tylko sytuacja na rynkach się ustabilizuje – poinformował PAP Biznes wiceprezes banku Tomasz Kubiak.

3.     Bank Pekao spodziewa się, że banki będą zawiązywały kolejne opisy związane z COVID-19, rezerwy w sektorze bankowym mogą wzrosnąć w tym roku 2-3 krotnie, co oznacza, że zysk banków spaść może o co najmniej 50 proc. Bank ocenia, że środowisko bardzo niskich stóp procentowych wywierające presję na wyniki banków będzie katalizatorem konsolidacji w sektorze – poinformowali we wtorek przedstawiciele banku.

4.     Zysk netto grupy Banku Pekao SA w pierwszym kwartale 2020 roku spadł do 186,9 mln zł z 242,3 mln zł rok wcześniej – poinformował bank w raporcie. Zysk banku okazał się powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 123,3 mln zł. Bank zawiązał odpisy na szacowane pogorszenie się portfela kredytowego w związku z epidemią COVID-19 w wysokości blisko 200 mln zł.

PGE PGE szacuje, że skonsolidowana EBITDA w I kwartale 2020 roku wyniosła ok. 1,77 mld zł – podała grupa w komunikacie. Szacunkowy wynik jest zgodny z konsensusem rynkowym na poziomie 1,76 mld zł. Przed rokiem EBITDA grupy wynosiła 1,89 mld zł.
PGNiG 1.     Odpisy aktualizujące, powstałe w wyniku przeprowadzonych testów na utratę wartości majątku w segmencie Poszukiwanie i Wydobycie, pomniejszą wynik operacyjny grupy PGNiG w I kwartale 2020 roku o około 0,77 mld zł – podał PGNiG w komunikacie.

2.     Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczyna prace nad projektami wykorzystania wodoru w energetyce oraz sektorze motoryzacyjnym i w najbliższych czterech latach planuje przeznaczyć 31 mln zł na prace badawcze związane z nowym programem – poinformowali podczas wtorkowego briefingu przedstawiciele zarządu PGNiG. Spółka podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę stacji badawczej tankowania pojazdów napędzanych wodorem.

PKN ORLEN PKN Orlen w ramach programu rozwoju petrochemii kupił od firmy Badger Licensing LLC licencję i projekt bazowy instalacji izopropanolu, umożliwiającej produkcję alkoholu izopropylowego – poinformowała spółka w komunikacie prasowym.
PLAY 1.     Skorygowany wynik EBITDA Play Communications w pierwszym kwartale wzrósł rok do roku o 5,3% do 607,2 mln zł – podała spółka w raporcie. Zysk okazał się o 1 proc. wyższy od konsensusu.

2.     Rada dyrektorów Play Communications powołała Marcina Szula z dniem 1 lipca na stanowisko członka zarządu i dyrektora ds. finansowych spółki zależnej P4 – podał Play w komunikacie.

PLAYWAY Zarząd PlayWay rekomenduje, by spółka wypłaciła 62,4 mln zł dywidendy, co daje 9,46 zł na akcję – podała spółka w komunikacie. Na tę kwotę składać miałoby się 60,85 mln zł z zysku za 2019 rok i 1,58 mln zł z zysków zatrzymanych w latach poprzednich.
ZCNT Zarząd Centrum Nowoczesnych Technologii rekomenduje, by zysk netto za 2019 rok przeznaczyć na kapitał rezerwowy pod nabycie akcji własnych w celu umorzenia, a w razie niepodjęcia takiej uchwały przez ZWZ, na wypłatę dywidendy – podała spółka w komunikacie.

 

Przegląd prasy

 

CEZ Czeski koncern energetyczny CEZ szacuje negatywny wpływ pandemii koronawirusa na tegoroczny wynik EBITDA na 3–4 mld koron czeskich, czyli 500–665 mln zł. CEZ kontynuuje proces sprzedaży aktywów w Polsce i szacuje, że sfinalizuje transakcję zbycia projektów wiatrowych w drugim kwartale, a rozpoczęcie procesu sprzedaży zlokalizowanych w Polsce elektrociepłowni węglowych wstępnie planuje na drugą połowę 2020 r. (s. 04) /PARKIET/
ELEKTROBUDOWA Elektrobudowa: nowy prezes studzi emocje. Sprawdzimy, czy w ogóle możliwa jest zamiana upadłości likwidacyjnej na układ – mówi prezes Maciej Giżyński. (s. 06) /PARKIET/
PEKAO Nowy prezes Pekao zapowiada przegląd polityki cenowej. Warunki działania dla sektora są trudniejsze, więc usługi będą droższe. (s. A13) /DGP/
RAINBOW Polacy rzucili się na wakacje 2021. Klienci Itaki, Rainbowa i TUI kupują ofertę na lato 2021. Większość zamienia tegoroczne wyjazdy. (s. 7) /PB/

 

Wybrane sygnały analizy technicznej

 

ARCHICOM Wysoki biały korpus na skokowo rosnącym wolumenie rozpoczyna impuls wzrostowy.
ATMGRUPA Biała świeca na skokowo rosnącym wolumenie kończy lokalną korektę.
EUROCASH Układ 2 świec przypominający wymową formację objęcia bessy, w rejonie lokalnego szczytu.
FERRO Czarny korpus na rosnącym wolumenie może zapowiadać początek korekty.
GETIN Kurs akcji od 3 sesji testuje linię średnio-długoterminowego trendu spadkowego.
IDEABANK Kurs akcji powraca ponownie powyżej oporu na 1,772 zł, czemu towarzyszy wysoki biały korpus.
PEP Kurs akcji wybił się powyżej lokalnego oporu na 29 zł, co otwiera drogę w kierunku 33 zł.
RONSON Wysoki biały korpus na skokowo rosnącym wolumenie rozkręca impuls wzrostowy.
TRAKCJA Wysoki biały korpus na skokowo rosnącym wolumenie powraca z kursem powyżej przełamanego wsparcia na 1,54 zł.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.