Raport rynku akcji GPW

foto: gpw

Środa przyniosła kontynuację odbicia na krajowym rynku, przy umiarkowanie pozytywnej sesji w otoczeniu zewnętrznym. Rynki akcji tym samym niejako zignorowały nowe cła na linii Stany Zjednoczone – Chiny, które mają wejść w życie 24 września. Na GPW najlepiej spisały się wczoraj spółki z WIG20, gorzej z segmentu średniej i małej kapitalizacji (ten ostatni na lekkim minusie).

Sektorowym liderem wzrostów energetyka, a więc jeden z najmocniej przecenionych sektorów na GPW w ostatnim roku. Impulsem dla sektora okazała się wypowiedź prezesa URE na kongresie energetycznym we Wrocławiu, sugerująca iż jest on otwarty na podwyżki cen energii w taryfie dla gospodarstw domowych (taryfa G). W sierpniu Dziennik Gazeta Prawna informował, iż państwowe spółki energetyczne dostały „zakaz” wnioskowania o podwyżki cen w taryfie G na 2019 r., za co odpowiedzialne mogłyby być zbliżające się wybory samorządowe.

W kalendarium na dziś zaplanowana jest m.in. publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia RPP oraz kolejne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Uwaga powoli zaczyna koncentrować się na zmianach w indeksach FTSE Russell i Stoxx, które nastąpią po piątkowej sesji (dostosowania funduszy pasywnych w szczególności można oczekiwać pod koniec jutrzejszej sesji), w wyniku których co do zasady oczekuje się podaży akcji netto na przedmiotowych spółkach. /Paweł Szewczyk/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.