Raport rynku akcji GPW

W centrum poniedziałkowej sesji były spekulacje nt. oclenia przez Stany Zjednoczone kolejnej transzy dóbr importowanych z Chin, tym razem o wartości 200 mld USD. Nie sprzyjało to ogólnemu sentymentowi rynkowemu, toteż nie dziwią wczorajsze spadki na giełdach azjatyckich, w Polsce czy w Stanach Zjednoczonych (które jednak dotychczas wykazywały nadzwyczajną odporność na eskalację napięć handlowych). Tak też się stało – Amerykanie ogłosili wprowadzenie 10% ceł (stawka ma wzrosnąć do 25% od początku 2019 r.) na chińskie dobra o wartości 200 mld USD, które mają wejść w życie już 24 września. Wartość ta jest kilkukrotnie większa niż objęta wcześniejszymi transzami i obejmuje znaczną część całego importu Stanów Zjednoczonych z Chin (który w 2017 r. wyniósł nieco ponad 500 mld USD).

Można oczekiwać jakiejś formy odwetu ze strony Chin, chociaż manewry w zakresie oclenia dóbr amerykańskich są ograniczone (znacznie mniejsza wartość importu ze Stanów do Chin). Decyzja Amerykanów rodzi szereg ryzyk – zaburzenie globalnego łańcucha dostaw (efekty obecnie dość trudne do skwantyfikowania), wzrost inflacji w Stanach Zjednoczonych (i w konsekwencji potencjalnie bardziej jastrzębi FED), przyspieszenie cyklicznego spowolnienia gospodarczego w globalnej gospodarce, czy presja na spadek wartości juana, co pomogło chińskim eksporterom (co może osłabiać sentyment do rynków wschodzących ogółem). Co ciekawe, na dzisiejszej sesji w Azji, w szczególności na parkiecie chińskim, przeważają wzrosty.

Dziś o poranku raport półroczny opublikował Wielton. Dynamiki przychodów i zysków w II kw. br. wykazują dwucyfrowe wartości rdr, aczkolwiek wyniki, za sprawą niższych niż oczekiwania rynkowe marż, są poniżej konsensusu PAP (o 10,5% na poziomie operacyjnym o ponad 19% na poziomie zysku netto na akcjonariuszy jednostki dominującej). Spółka poinformowała wczoraj w trakcie sesji o nabyciu 75% udziałów w brytyjskim producencie naczep (szczegóły w Wybranych komunikatach ze spółek), co spotkało się z przychylną reakcją rynkową (wzrost kursu o ponad 6%).

W kalendarium na dziś uwagę zwracają krajowe dane o dynamice zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Na dziś zaplanowane jest także przemówienie szefa EBC, Mario Draghiego. Kontrakty terminowe na główne indeksy zachodnioeuropejskie wykazują dziś póki co niewielkie zmiany. /Paweł Szewczyk/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.