Raport rynku akcji GPW 09.09.2020

foto: flickr, GPW

Wybrane wydarzenia w spółkach

 

FERRUM Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,50 zł na akcję
INTERCARS, MANGATA, OEX Publikacja raportu za I półrocze 2020 roku
MERCATOR Wprowadzenie do obrotu na GPW 15.425 akcji na okaziciela serii H
NEWAG Wypłata I rat dywidendy w wysokości 0,50 zł na akcję
PRIMETECH Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 1,45 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym Famur S.A.

 

Wybrane komunikaty ze spółek

 

BANKI Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-lipiec 2020 roku wyniósł 4,35 mld zł, co oznacza, że spadł 52,1 proc. rdr – poinformował Narodowy Bank Polski.
CIECH Przychody w drugim kwartale 2020 r. spadły o 19,9 proc. wobec analogicznego okresu 2019 roku i wyniosły 689 mln zł. Spółka podała, że spadek był wywołany pogorszeniem sytuacji gospodarczej na świecie w wyniku pandemii koronawirusa i zamknięciem poszczególnych gospodarek. Na poziomie netto grupa zanotowała księgową stratę w wysokości blisko 5 mln zł, co – jak podano – było spowodowane jednorazowymi zdarzeniami o charakterze niegotówkowym (różnice kursowe, rezerwy związane z podatkiem dochodowym).

Znormalizowana EBITDA Ciechu w drugim kwartale 2020 roku wyniosła 134 mln zł – wynika z raportu spółki. W całym pierwszym półroczu grupa odnotowała EBITDA znormalizowaną na działalności kontynuowanej na poziomie 271,8 mln zł.

CIGAMES CI Games uruchomiło w marcu studio produkujące gry Hexworks, z zespołami w Barcelonie i Bukareszcie, które pracuje na drugą częścią gry „Lords of the Fallen”. Ze studiem współpracuje obecnie 25 osób – podało CI Games we wtorkowym komunikacie.

 

DEVELIA Przychody spółki w II kw. spadły o 81,1% r/r do 40 mln zł, strata operacyjna wyniosła 70,6 mln zł (konsensus -61,1 mln), a strata netto wyniosła 56,6 mln zł (konsensus 47,9 mln zł).
INTERCARS Skonsolidowane przychody grupy Inter Cars w sierpniu 2020 roku wyniosły 747,1 mln zł, co oznacza wzrost rdr o 5 proc. – podała spółka w komunikacie. Narastająco od początku roku grupa wypracowała 5,636 mld zł przychodów, czyli o 0,4 proc. mniej niż rok wcześniej.

 

INTROL Akcjonariusze Introlu zdecydują o wypłacie 0,38 zł dywidendy na akcję z kapitału rezerwowego – poinformowała spółka w projektach uchwał na NWZ. Łącznie na wypłatę dywidendy ma trafić 9,77 mln zł.

 

MERCATOR 1) Mercator Medical pracuje nad strategią rozwoju i planuje przeprowadzenie rebrandingu w celu rozszerzenia swojej działalności na sektory niemedyczne – poinformował we wtorek prezes Wiesław Żyznowski.

2) Mercator Medical ocenia, że trendy rynkowe zaobserwowane w drugim kwartale utrzymują się – poinformował we wtorek Witold Kruszewski, członek zarządu ds. finansowych.

 

NEWAG Newag wypracował w pierwszym półroczu 111,9 mln zł skonsolidowanej EBITDA, co oznacza wzrost o 154,4 proc. rok do roku – podała spółka w szacunkowym wynikach. Zysk netto wzrósł o 400 proc. do 62,1 mln zł, a przychody o 49,1 proc. do 569,3 mln zł.

 

OPONEO Fundusze zarządzane przez Rockbridge TFI zmniejszyły udział w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Oponeo. pl do 4,65 proc – poinformowała spółka w komunikacie.

 

Przegląd prasy

 

BANKI Banki śpią na pieniądzach. Czy trafią do akcjonariuszy? Niepodzielone zyski sześciu banków z GPW, mających szanse na ich wypłatę, urosły do 12,1 mld zł. W niektórych przypadkach jest szansa nawet na kilkanaście procent stopy dywidendy. (Parkiet)
BIOTON Pomimo pandemii i zasadniczo radykalnej zmiany, jaka nastąpiła na rynku w różnych jego częściach, spółka kontynuuje reformy zapoczątkowane trzy lata temu – mówi prezes Biotonu Robert Neymann. Koncentrujemy się na umacnianiu pozycji w diabetologii – a więc zarówno w insulinach, jak i w lekach stosowanych na etapie przedinsulinowym lub lekach towarzyszących, tj. związanych z chorobami współistniejącymi z cukrzycą – dodaje. (Parkiet)
ENERGETYKA, GÓRNICTWO Szybsze odejście od węgla oczekiwane przez rynek. Nowa wersja polityki energetycznej państwa wpłynie na plany inwestycyjne wytwórców prądu, ale nie rozwiewa wątpliwości – co zrobić z ich aktywami węglowymi. (Parkiet)

Strategia energetyczna zbiera niezłe oceny. Nowy projekt polityki energetycznej Polski to ogromny krok do przodu w stosunku do poprzedniej wersji — oceniają eksperci. Parę poprawek jednak by zgłosili. (Puls Biznesu)

INWESTYCJE Nowy fundusz wleje 700 mln zł do sektora VC. NCBR Investment Fund prowadzi nabór partnerów do wspólnych inwestycji. Będzie konkurował czy współpracował z PFR Ventures?. (Puls Biznesu)
MERCATOR Rekordowy kwartał Mercatoru Medical. Nowa marka, strategia inwestycyjna przygotowana z wielkim rozmachem i ponad 150 mln zł środków pieniężnych. Krakowski producent rękawiczek jednorazowych pozostaje na pandemicznej fali. (Parkiet)
PKNORLEN Chcemy wyzwolić synergie wynikające z przejęć. Buduję multienergetyczny koncern, na transformacji chcemy robić też biznes – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Jesteśmy koncernem, który ma obszar energetyczny, rafineryjny i petrochemiczny. W tych obszarach szukamy partnera, żeby się szybciej rozwijać – dodaje. (Rzeczpospolita)

Wybrane sygnały analizy technicznej

 

CIGAMES Kurs akcji przełamał lokalny potrójny dołek na 1,36 zł.
DEVELIA Kurs akcji testuje wsparcie na 1,758 zł.
GETINOBLE Kurs akcji przetestował istotny dołek na 0,21 zł.
HERKULES Akcje testują lokalny podwójny dołek na 1,18 zł.
INTERCARS Formacja harami na szczytach fali wzrostowej.
LENTEX Kurs akcji przełamał istotne lokalne wsparcie na 8,76 zł.
SANOK Kurs akcji przełamał dolny zakres lokalnej konsolidacji na 12,80 zł.
SOLAR Notowania akcji testują linię krótkoterminowego trendu wzrostowego.
WITTCHEN Kurs akcji przełamał lokalne wsparcie na 7,10 zł.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.