Raport rynku akcji: Gino Rossi, Simple, Monnari

foto: flickr, GPW

Czwartek był trzecią z rzędu sesją ze wzrostem indeksu WIG, aczkolwiek jego zakres był znacznie mniejszy, niż na rozwiniętych parkietach zachodniej Europy. Dobrą sesję odnotowały krajowe banki, w ślad za podmiotami ze strefy euro (Euro Stoxx Banks wczoraj +1,2%, a od początku tygodnia +4,6% vs. +2,3% dla WIG-Banki). Odbicia ze środy, dla której impulsem była wypowiedź prezesa URE, iż jest on otwarty na podwyżki cen energii w taryfie dla gospodarstw domowych, nie kontynuowała energetyka.

Na rządowej stronie Ministerstwa Energii pojawił się wczoraj komunikat (godz. publikacji to 14:49), w którym pojawia się zdanie, iż „(…) szef resortu energii zapewnił, że gospodarstwom domowym nie grożą zmiany cen energii elektrycznej.” Tymczasem na Wall Street sesja, na której S&P500 ustanowił nowy, historyczny rekord notowań, mimo że od poniedziałku w życie wejść mają obustronne nowe cła na linii Stany Zjednoczone – Chiny. Sektorowym liderem zwyżki branża IT – koń pociągowy hossy.

W trakcie sesji spółka Gino Rossi poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego ws. sprzedaży spółki Simple Creative Products z OTCF Sp. z o.o., będącym właściciel m.in. marki 4F. Komunikat jest dość lakoniczny, nie zawiera szczegółów finansowych potencjalnej transakcji (jest tylko mowa o oczekiwanej wpłacie zaliczki na poczet ceny nabycia akcji w wys. 1 mln zł; ostateczna treść dokumentacji transakcyjnej ma być uzgodniona w ciągu 30 dni). Podpisany list intencyjny może być formą „nacisku” na Monnari, z którą od dłuższego czasu prowadzone są burzliwe negocjacje. Wydaje się, że więcej potencjalnych efektów synergii wynikać mogłoby z przejęcia Simple przez Monnari (ten sam segment rynkowy; w portfolio OTCF widnieją marki przede wszystkim odzieży sportowej i funkcjonalnej). Oprócz tego, po zamknięciu sesji, Gino Rossi podało komunikat o zmniejszeniu udziału poniżej 5% przez fundusze Quercus TFI (wynik sprzedaży 18 września, a więc na sesji, w trakcie której spółka wzrosła o 66,7%, nieco ponad 790 tys. akcji).

W kalendarium na dziś uwagę zwracają wstępne odczyty wskaźników PMI dla sektorów przemysłu i usług dla wybranych gospodarek. Z danych krajowych zaplanowany jest odczyt sierpniowej sprzedaży detalicznej. Po dzisiejszej sesji nastąpią zmiany w indeksach FTSE Russell i Stoxx, wobec czego oczekiwać dziś można zwiększonych obrotów, może to generować także presję podażową, powszechnie wskazuje się bowiem, że łączny efekt zmian przyniesie co do zasady podaż akcji netto na dotkniętych spółkach (aczkolwiek część ruchu mogła być już dokonywana wcześniej). Dodatkowym czynnikiem zwiększającym obroty na krajowym rynku może być fakt wygasania wrześniowej serii kontraktów terminowych. /Paweł Szewczyk/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.