Raport rynku akcji: Eurocash, Kernel

foto: gpw

Z piątkową sesją indeks szerokiego rynku WIG zdołał odnotować niewielką zwyżkę, jednakże był to głównie efekt zachowania największych spółek WIG20. Mniejsze i średnie spółki skupione wokół indeksów mWIG40 i sWIG80 zachowały się dość słabo. Dla indeksu WIG20 głównym sektorem wzrostu były banki w połączeniu z PZU, aczkolwiek przebieg wykresu tych podmiotów wykazuje dość umiarkowane nastroje.

Do zdecydowanych liderów indeksu należy EUROCASH, przypływ optymizmu można powiązać z wydawanymi korzystnymi rekomendacjami, dla których wsparciem mogą być ostatnie komunikaty prasowe o możliwej realizacji sprzedaży spółki zależnej PayUp za 110 mln zł. Rano swój wynik finansowy za cały rok obrotowy (kończący się 30 czerwca) opublikował spółka KERNEL. W cały roku obrotowym zysk istotnie się obniżył, o blisko 70% przy wzroście sprzedaży o blisko 11%. Uwagę zwraca jednak fakt, że ubiegłoroczny zysk miał niewielkie pokrycie w przepływach operacyjnych, które w tym roku są mimo spadku zysku na wyższym o 6% poziomie. Zarząd spółki będzie rekomendował wypłatę dywidendy 0,25 USD na akcję, podobnie jak w ubiegłym roku. W bieżącym roku spółka zakłada poprawę wyników w każdym segmencie. Na potwierdzenie tego pojawił się raport sprzedażowy za I kw (kończący się 30 września), gdzie wykazano mocny wzrost sprzedaży (232%) zbóż, przy zbliżonej do ubiegłorocznej sprzedaży oleju.

W piątek pojawił się krajowy raport sprzedaży detalicznej. 3,6% roczna dynamika w cenach stałych i 5,6% dynamika w cenach bieżących mogą lekko rozczarowywać na tle poprzednich znacznie lepszych wyników. Jako, że konsumpcja jest głównym elementem krajowego PKB to też może wróżyć że szczyt koniunkturalny już mija. Z otoczenia zewnętrznego uwagę zwraca obniżenie ratingu dla Włoch przez Moody’s do najniższego poziomu inwestycyjnego co może przełożyć się na wycenę tamtejszego długu. Ostatnie zapowiedzi dotyczące istotnego poluzowania fiskalnego przez obecny rząd zostały dość negatywnie przyjęte przez rynki finansowe. Dzisiejsze kalendarium jest dość skromne i wypełnione doniesieniami o niskiej wartości dla rynków finansowych. /Marcin Brendota/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.