Raport rynku akcji: Enea, Bogdanka, GetBack

foto: serwis agencyjny MondayNews™

Tendencja spadkowa na krajowym rynku umacnia się. Po środowej sesji i wysokiej spadkowej świecy marobuzu przy podwyższonych obrotach, szacunki względem najbliższych notowań pozostają negatywne. Najbliższym kluczowym wsparciem dla indeksu jest czerwcowy dołek 55,1 tys pkt. Za sprawą sektora finansowego mocno obniżył się kurs WIG20, którego bieżące notowania zeszły już poniżej wcześniej szacowanego wsparcia przy sierpniowym minimum. Próba stopowania spadku pojawiła się na mIWG40.

Rano wyniki finansowej podała Grupa Enea oraz Bogdanka. Dla Enei podstawowe dane były zgodne z opublikowanymi na początku sierpnia szacunkami dla I półrocza. Zarówno na poziomie operacyjnym jak i netto wyniki były niższe w ujęciu rocznym i wyniosły odpowiednio 633 mln zł wobec 782 mln rok wcześniej, oraz 431 mln wobec 581 mln zł rok wcześniej. Przychody za całe półrocze wyniosły ponad 6 mld zł wobec 5,6 mld przed rokiem. Już wcześniej przy publikacji danych szacunkowych spółka wskazywała na wyższe koszty związane z obowiązkami ekologicznymi (w tym uprawnienia CO2 i zielone certyfikaty). Zważywszy na dość niekorzystnie prezentujące się te relacje w okresie III kw, sentyment do sektora jest wciąż osłabiony. Aczkolwiek dość niskie wyceny (P/E 3,3; P/BV 0,25), jeżeli ustabilizują się czynniki zewnętrzne, będą stanowiły zachęcający argument.

Wciąż walczy obecny zarząd GetBack o wypracowanie planu ratunkowego, obecnie kontynuowane są rozmowy z największymi europejskimi graczami (jak ich określił prezes spółki), w zakresie objęcia udziałów. Do 9 października mają być znane oferty inwestorów oraz dane finansowe samej spółki. Wciąż trwają również rozmowy w zakresie wypracowania propozycji układowej w z bankami i TFI oraz wierzycielami.

Dzisiejsze kalendarium wypełniają głównie dane o inflacji w Polsce, głównych gospodarkach strefy euro oraz w USA. Dziś kończy się też posiedzenie ECB. Nie są spodziewane zmiany w kluczowych parametrach polityki pieniężnej (stopy bez zmian, kontynuacja QE do wygaśnięcia również bez zmian). Natomiast w komentarzu po posiedzeniu mogą pojawić się oceny bieżącej sytuacji gospodarczej, zwłaszcza w obliczu

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.