Raport rynku akcji: Ciech, Azoty

foto: flickr/gpw

Piątek przyniósł niewielki wzrost indeksu WIG, głównie za sprawą spółek o średniej kapitalizacji, których indeks kontynuował odbicie z czwartku. Odreagowania nie kontynuował jednak WIG20, co można uznać za rozczarowanie, biorąc pod uwagę lekkie wzrosty na innych giełdach europejskich. Najmocniej negatywnie indeksowi „przysłużył” się PKN Orlen, który spadł o prawie 4% – spółka jest jednym z nielicznych walorów w indeksie, który we wrześniu wyróżniał się pozytywnie na tle spadającego rynku, stąd w pewnym momencie mogła nastąpić realizacja zysków. Na rynku amerykańskim niewielkie zmiany, S&P500 utrzymuje się blisko historycznych maksimów, mimo utrzymującego się zagrożenia dalszej eskalacji sporu handlowego na linii Stany Zjednoczone – Chiny.

Drugą sesję z rzędu mocno odbijały duże spółki chemiczne – Ciech i Grupa Azoty. Negatywnie w sektorze wyróżnił się Polwax, ze spadkiem przekraczającym 10%, po informacji o zamiarze emisji akcji z wył. prawa poboru (przewidziana kwota pozyskania kapitału to 30 mln zł, przy max 4,5 mln sztuk nowych akcji, co implikuje min. zakładaną cenę na poziomie 6,67 zł), co ma związek z niekorzystną sytuacją współistnienia presji na wyniki finansowe i spiętrzenia się wydatków inwestycyjnych na strategiczną z perspektywy przyszłości spółki inwestycję.

W kalendarium na dziś jest relatywnie puste, uwagę zwracać może jednak finalny odczyt inflacyjny w strefie euro oraz publiczne wystąpienia członków EBC. Początek tygodnia przynosi zauważalne spadki na giełdach azjatyckich oraz umiarkowane zniżki kontraktów na główne indeksy zachodnioeuropejskie. /Paweł Szewczyk/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.