Raport rynku akcji: CI Games, KGHM

foto: flickr, GPW

Krajowy rynek rozpoczynał czwartek z „bagażem” bardzo słabej, środowej sesji w otoczeniu zewnętrznym. Pojawiło się jednak kilka czynników wsparcia – odbicie na lirze tureckiej, wywołane m.in. zaoferowaną Turcji przez Katar pomocą finansową, co poprawiło nieco sentyment do aktywów na rynkach wschodzących, a także oficjalne informacje, iż wznowione mają zostać negocjacje handlowe Stanów Zjednoczonych i Chin (wysłannicy Państwa Środka mają się udać do Waszyngtonu pod koniec sierpnia). W efekcie, solidne odbicie zanotowały metale przemysłowe, w tym miedź (choć w samym sierpniu surowiec, w dostawach 3M na LME, do wczorajszego zamknięcia, wciąż jest na blisko 6% minusie, a od początku roku 18% pod kreską), a rosnące notowania amerykańskich gigantów z branży przemysłowej (wobec których inwestorzy obawiają się ceł i pozytywnie reagują na szanse deeskalacji napięć) wsparły amerykańskie indeksy. W takim układzie czynników pozytywnych i negatywnych, spadek WIG o 0,3% można raczej ocenić neutralnie. Umiarkowane wzrosty zanotował WIG-Banki, a mocno pod kreską zamknęły się spółki energetyczne i górnicze. Na szerokim rynku pozytywnie wyróżnił się CI Games, po publikacji komunikatu bieżącego, w którym spółka zapowiedziała nową grę z serii SGW („Sniper Ghost Warrior Contracts”), która ma zostać wydana w 2019 r., jednocześnie na najważniejszych platformach (PC, PS4, XboxOne). Notowania spółki wzrosły o blisko 16%, chociaż można zakładać, że powyższą informację rynek dyskontował już wcześniej, po tym jak spółka złożyła 2 sierpnia wniosek do urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej zarejestrowanie znaku towarowego „Sniper Ghost Warrior Contracts”, o czym informowały media (co zbiegło się ze skokowymi wzrostami kursu).

Po zamknięciu wczorajszej sesji, raport półroczny opublikowała grupa KGHM. Przychody za I półrocze były o 3% niższe licząc r/r, jednak wynik netto był już o ponad 40% niższy licząc r/r. W wyodrębnionych wynikach za II kw. przychody wyniosły 5,16 mld zł i były wyższe o 7% licząc r/r. Na poziomie wyniku netto w II kw odnotowano zysk o blisko 80% wyższy r/r ale o blisko 70% niższy od prognoz. Na tak duże rozbieżności względem prognoz miały wpływ wyższe odpisy amortyzacyjne oraz zawiązane rezerwy dotyczące głównie spraw spornych. Skorygowany wynik EBITDA wyniósł w II kw 1,391 mld zł wobec 1,282 przed rokiem. Wynik przekroczył także prognozy rynkowe o blisko 13%.

W kalendarium na dziś uwagę zwraca finalny odczyt inflacyjny ze strefy euro, wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan, obrazującego sentyment wśród amerykańskich konsumentów, a także – z perspektywy krajowej – dane o dynamice zatrudnienia i wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Rosnące zatrudnienie i wynagrodzenia powiększają budżety gospodarstw domowych i pozytywnie wpływają na konsumpcję wewnętrzną (odczyty sprzedaży detalicznej), powinny mieć także pro inflacyjny wpływ na gospodarkę (póki co zwiększonej presji inflacyjnej jednak nie widać). /Paweł Szewczyk, Marcin Brendota/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.