Raport rynku akcji: Alior Bank, Energa, Lotos

foto: gpw

W środę indeksy WIG i WIG20 zanotowały czwartą z rzędu sesję z niewielkim wzrostem, ale to co wyróżniło dzień wczorajszy były obroty, które na szerokim rynku wyniosły blisko 1,3 mld zł. Handel zaktywizowały raporty wynikowe szeregu dużych spółek, ale także komunikaty Aliora i Pekao o odstąpieniu od negocjacji ws. połączenia – oba papiery zanotowały silne wzrosty, które utrzymały WIG20 nad kreską, z uwagi na słabą szerokość zwyżki (wzrosty 7 walorów i spadki 13).

Drugą linię z kolei wspierały m.in. Kęty, po pozytywnie odebranym raporcie półrocznym (wyniki II kw. powyżej wcześniejszych prognoz spółki) oraz optymistycznych w wydźwięku wypowiedziach przedstawicieli spółki na konferencji prasowej. Na Wall Street sesja z niewielkimi zmianami głównych indeksów, które znajdują się blisko historycznych rekordów, a na rynku surowcowym mocna korekta ropy naftowej. Jak można było oczekiwać, w reakcji na amerykańskie cła na produkty chińskie o wartości 16 mld USD, Państwo Środka odpowiedziało proporcjonalnie (obustronne cła mają wejść w życie 23 sierpnia), a wśród wymienionych dóbr znajdowała się m.in. ropa naftowa, jednak później zapowiedziano, że cła nie obejmą póki co surowca.

W dzisiejszych godzinach porannych raporty półroczne opublikowały m.in. Alior Bank, Energa i Lotos. W przypadku banku, wyniki II kw. są o 3% wyższe od konsensusu PAP na zysku netto. Wynik odsetkowy wzrósł o 6% rdr, wynik prowizyjny spadł o 6% rdr, saldo odpisów wzrosło o 5% rdr, a dynamikę zysków wspierały m.in. obniżone o 15% rdr koszty działania Grupy. Wyniki II kw. dla Energi okazały się wyższe od konsensusu PAP na poziomie operacyjnym i zysku netto na akcjonariuszy jednostki dominującej o 9%, a zaraportowana EBITDA wyniosła 535 mln zł (-1% rdr) i jest o 5 mln zł wyższa od lipcowych szacunków spółki. Opublikowane rano wyniki finansowe Grupy Lotos za I półroczne i II kw. były zbieżne z wcześniejszymi szacunkami spółki (publikacja 25 lipca). W II kw istotnie wzrosły przychody ze sprzedaży, o 38% licząc rdr. W strukturze asortymentowej odnotowano wyższą sprzedaż w niemal wszystkich grupach produktowych ze wskazaniem głównie na benzyny (wzrost o 40%) oraz olej napędowy (wzrost o 37%). Wzrostowi sprzedaży sprzyjało obniżenie kosztów jednostkowych przekładając się na ponad dwukrotnie wyższy zysk ze sprzedaży oraz wielokrotnie wyższy wynik EBIT. Marża rafineryjna w II kw zwiększyła się jedynie o 0,15 USD w porównaniu do poprzedniego roku. Zwracamy jednak uwagę na wyraźniej mniejsze przepływy operacyjne po I półroczu (397 mln vs 870 rok temu) przy zysku netto wyższym o 50%, do czego przyczynił się bardzo duży wzrost salda zapasów. Ogółem jednak wydźwięk raportu ma szansę być pozytywny.

W kalendarium na dziś uwagę zwracają opublikowane już odczyty inflacyjne z Chin (zarówno CPI, jak i PPI powyżej konsensusów) oraz PPI dla Stanów Zjednoczonych.
/Paweł Szewczyk, Marcin Brendota/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.