Raport rynku akcji

foto: gpw

Po bardzo udanym zeszłym tygodniu, w trakcie którego WIG wzrósł o 4,1%, co stanowi najmocniejszy tygodniowy wzrost indeksu od grudnia 2016 r., początek nowego tygodnia przyniósł kontynuację odbicia, wiedzionego przede wszystkim wzrostami największych spółek, reprezentowanych przez indeks WIG20. Sesja rozpoczęła się jednak lekko pod kreską, co można wiązać z negatywnym zamknięciem tygodnia w Stanach Zjednoczonych, a to mogło ciążyć sentymentowi także na pozostałych rynkach. Rynkom wschodzącym z pomocą przyszła jednak deprecjacja dolara, a nastrojów zbytnio nie popsuła nawet trzecia z rzędu spadkowa sesja na rynku amerykańskim (i trzecia z rzędu, w trakcie której jeden z głównych liderów hossy, segment IT, wykazuje istotnie mocniejszą przecenę).

W dzisiejszych godzinach porannych raport półroczny opublikował MBANK. W samym II kw. 2018 r. bank odnotował 11,7% wzrost wyniku odsetkowego rdr (w I kw. 2018 r. było to +9,0% rdr), spadł jednak wynik z tytułu opłat i prowizji (o 1,4% rdr vs. wzrost o 7,7% rdr w I kw.) oraz istotnie wzrosły odpisy z tytułu utraty wartości kredytów. Ostatecznie, bank zanotował progres zysku netto na akcjonariuszy jednostki dominującej w II kw. o 6,6% rdr. Wynik jest nieco gorszy (o ok. 2%) od konsensusu PAP.

W kalendarium na dziś uwagę zwracają m.in. wstępne odczyty inflacyjne z Polski oraz strefy euro (wczorajszy odczyt z Niemiec minimalnie poniżej konsensusu), wstępny odczyt dynamiki PKB w strefie euro, dynamika dochodów i wydatków Amerykanów oraz opublikowana już dynamika sprzedaży detalicznej w Niemczech (powyżej konsensusu). Dziś także pierwszy z trzech dni pod rząd z decyzjami głównych banków centralnych (z japońskiego banku centralnego popłynął dziś gołębi przekaz – zgodnie z konsensusem stopy procentowe zostały utrzymane, podtrzymano także cel utrzymania rentowności 10-letnich obligacji skarbowych w okolicach 0%, chociaż spekulowano o możliwości jego podniesienia). Jutro decyzje ogłosi FED (oczekuje się utrzymania stóp, a najbliższą podwyżkę rynek szacuje na wrzesień), a w czwartek – Bank Anglii. /Paweł Szewczyk/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.