Przedostatnia sesja kwartału na krajowym rynku (jutro brak sesji z uwagi na święto Wielkiego Piątku) przyniosła mocną zniżkę, co było reakcją na wtorkową, drugą część sesji na Wall Street, w trakcie której indeksy zeszły na mocne minusy, wiedzione wyprzedażą w sektorze technologicznym. WIG znalazł się na nowych, lokalnych, minimach, jest to poziom najniższy od 31 marca 2017 r., a więc od blisko roku. Silne spadki kontynuowały spółki wydobywcze, mimo że część z istotnych dla spółek surowców odbiła (niewielki wzrost cen miedzi i mocniejszy węgla energetycznego w portach ARA nie zatrzymały spadków na, odpowiednio, KGHM i BOGDANCE, natomiast dalszy spadek cen australijskiego węgla koksującego ciążył JSW). Lepiej spisały się parkiety eurolandu, których większość – po negatywnym otwarciu – zdołała zakończyć sesję nad kreską, co można wiązać z umocnieniem dolara (i spadkiem EURUSD), tj. czynnikowi sprzyjającemu europejskim eksporterom. W Stanach Zjednoczonych środa z mniejszymi emocjami i zmiennością, S&P500 z relatywnie niewielkim spadkiem, przy czym spółki technologiczne ponownie z mocniejszą zniżką.
W dzisiejszych godzinach porannych spółka COLIAN poinformowała o zawarciu porozumienia przez szereg akcjonariuszy spółki, w tym dwóch największych, tj. AllumaInvest Sp. z o.o. oraz IPOPEMA 21 FIZAN, którego efektem jest ogłoszone dziś wezwanie na akcje spółki. Cena w wezwaniu to 3,76 zł (ok. 8% powyżej wczorajszego zamknięcia), docelowo wzywający chcą wycofać spółkę z obrotu na GPW.
W kalendarium na dzisiejszą sesję uwagę zwraca m.in. wstępny odczyt inflacyjny z Niemiec (konsensus zakłada wzrost rocznej dynamiki CPI z 1,4% w lutym do 1,7% w marcu; byłby to pierwszy wzrost po serii trzech z rzędu miesięcy z malejącą presję inflacyjną), dane o dynamice dochodów i wydatków Amerykanów oraz finalny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan, obrazującego sentyment wśród amerykańskich konsumentów (wstępny odczyt wskazał na poziom najwyższy od stycznia 2004 r.). /Paweł Szewczyk/
BM Alior Bank
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis