Raport rynek akcji GPW

Wczorajsza sesja rozpoczęła się od solidnych wzrostów na krajowym rynku, w szczytowym momencie WIG zyskiwał blisko 1,5%, co było pokłosiem mocnych poniedziałkowych zwyżek na Wall Street. W dalszej części dnia optymizm jednak systematycznie wygasał, ostatecznie krajowy indeks szerokiego rynku zyskał raptem ok. 0,2%, co przy ponad 1% wzrostach na rozwiniętych rynkach europejskich można uznać za rozczarowanie. Obroty także rozczarowały i podobnie jak w poniedziałek, były wyraźnie obniżone względem tegorocznej średniej. Tymczasem w drugiej fazie sesji na Wall Street (już po zamknięciu notowań w części europejskiej), indeksy amerykańskie z plusów zeszły na mocne minusy, w efekcie większa część z poniedziałkowej zwyżki została „stracona”. Jednym z czynników ryzyka obecnym na rynku, oprócz kwestii ceł handlowych, pozostaje afera wokół Facebooka (kwestia danych użytkowników portalu), co ciąży sektorowi technologicznemu, który jest do tej pory jednym z największych wygranych hossy.

W dzisiejszych godzinach porannych raporty roczne opublikowały WIELTON oraz TRAKCJA. W przypadku pierwszej ze spółek, nabycie 80% udziałów w grupie Langerdorf pozwoliło na istotny wzrost sprzedaży Grupy, które wzrosły do 1,6 mld zł z 1,2 mld zł w 2016r. Jednocześnie skokowo wzrosła sprzedaż na rynku rosyjskim. Ponad 70% sprzedaży pochodziło z rynków zagranicznych. Wynik operacyjny wzrósł do 89 mln zł z 82,4 mln zł w 2016, natomiast zysk netto został wykazany na poziomie 83,4 mln zl wobec 59,6 mln zł w 2016. Za cały rok spółka wygenerowała dość wysokie przepływy operacyjne wynoszące blisko 115 mln zł wobec 66,5 w 2016r. Marża EBITDA wyniosła 7,3%. W wyodrębnionych wynikach za IV kw. główne pozycje rachunku wyników przekraczały rynkowy konsensus. Przychody były wyższe o 5,5% od prognoz rynkowych, wynik EBITDA przekroczył o 22,6% prognozy analityków, marża EBITDA była wyższa od prognoz o 1 pp. W przypadku drugiej ze spółek wyniki są mieszane, z jednej strony przychody, EBITDA i zysk operacyjny poniżej konsensusu PAP o, odpowiednio, ok. 10%, 12% i 14%, z drugiej zaś zysk netto na akcjonariuszy jednostki dominującej wyższy od konsensusu o ok. 8%. Uwagę przykuwać mogą także informacje z mniejszych spółek z branży odzieżowo-obuwniczej: PRÓCHNIK w trakcie sesji poinformował o złożeniu wniosku do sądu o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego (kurs spadł o ponad 24%), z kolei GINO ROSSI po sesji podało informację o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych we wszystkich obszarach działalności biznesowej, zwołało także NWZA, jednym z projektów uchwał jest upoważnienie zarządu do emisji maksymalnie 20 mln akcji w ramach kapitału docelowego, zarząd miałby być upoważniony do wyłączenia prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy w całości lub w części w stosunku do akcji emitowanych w granicach kapitału docelowego.

W kalendarium na dzisiejszą sesję uwagę zwraca finalny odczyt dynamiki PKB Stanów Zjednoczonych za IV kw. 2017 r. /Paweł Szewczyk, Marcin Brendota/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.