O ile w poniedziałek krajowy rynek generalnie poruszał się w rytm parkietów europejskich, tak też wczorajsza sesja przyniosła wyraźną relatywną słabość nie tylko polskiego rynku, ale także pozostałych z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej (za wyjątkiem Rosji, która odbijała po sprzeciwie Trumpa względem kolejnych sankcji) względem rynków rozwiniętych, w szczególności eurolandu. Impulsy popytowe generowane są w ostatnich dniach przez Wall Street – główne indeksy amerykańskie wspinają się na kolejne lokalne maksima, S&P500 zniósł już blisko połowę korekty od styczniowego szczytu do lutowego dołka (w cenach zamknięcia). Ważne wsparcie nadchodzi z samych spółek – początek sezonu wynikowego jest udany (z pierwszych 43 spółek z S&P500, publikujących wyniki, 77% przebiło konsensus rynkowy).
Na niedługo przed otwarciem wczorajszej sesji GPW poinformowała o (bezterminowym) zawieszeniu obrotu akcjami i obligacjami spółki Getback. KNF wyjaśnia w tym czasie kuriozalną sytuację z poniedziałkowym komunikatem spółki dot. rozmów o finansowaniu z PKO BP i PFR. Były już prezes Getbacka (wczoraj został odwołany przez RN) podtrzymał w przesłanym oświadczeniu, iż faktycznie rozmawiał z ww. podmiotami, jak podaje w oświadczeniu złożył on także stosowne wyjaśnienia i informacje KNF-owi oraz oczekuje wyjaśnienia sprawy. Wczoraj odbyło się także kontynuacja NWZA – przegłosowano uchwałę o emisji do 50 mln akcji, kluczową kwestią wydaje się obecnie czy, ewentualnie kto, i po jakiej cenie obejmie nowo emitowane akcje.
Spółki PKP CARGO oraz BZ WBK poinformowały w trakcie sesji o rekomendacjach zarządu odnośnie wypłacenia, bądź nie, dywidend. Zarząd pierwszej ze spółek rekomenduje niewypłacanie dywidendy z zysku za 2017 r., z kolei zarząd banku zarekomendował wypłatę dywidendy w wys. 3,10 zł na akcję z niepodzielonego zysku za 2016 r. (oraz niewypłacanie dywidendy z zysku za 2017 r.), co – po cenach wczorajszego zamknięcia – dawałoby stopę dywidendy w wys. 0,8%.
W kalendarium na dziś uwagę przykuwają dane o dynamice zatrudnienia i wynagrodzeń w krajowym sektorze przedsiębiorstw oraz odczyt inflacyjny w strefie euro. /Paweł Szewczyk/
BM Alior Bank
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis