Raport rynek akcji

foto: GPW SA

W piątek na krajowym rynku była kontynuowana zainicjowana w czwartek zwyżka. W grupie największych spółek dobre nastroje utrzymują się na krajowej paliwówce (opublikowane bardzo przyzwoite modelowe marże za marzec) jak również spółkach handlowych (CCC) i usługowych (CDPROJEKT). Odreagowanie ma miejsce również dla spółek energetycznych. Lepsze nastroje były wspierane zachowaniem giełd zachodnioeuropejskich. Aczkolwiek w odniesieniu do globalnych nastrojów w tle pozostaje zaostrzający się konflikt w handlu zagranicznym pomiędzy USA oraz Chinami, i to między innymi stało za słabszymi nastrojami na parkietach amerykańskich. Piątkowa wypowiedź prezydenta USA o możliwym zaostrzeniu retorsji wobec Chin (objęcie cłami kolejnej grupy towarów o wartości do 100 mld USD) i natychmiastowa riposta samych Chin o podjęciu adekwatnej reakcji, w przypadku spełnienia gróźb, będzie jeszcze „trawiona” przez rynki kapitałowe. Oliwy do ognia dolał obecny prezes FED wskazujący, że stopniowe podwyższanie stóp procentowych jest zasadne. Taki komunikat po wyraźnie słabszym od prognoz piątkowym odczycie z rynku pracy (niski przyrost nowych etatów) skutkował silnym obsunięciem głównych indeksów amerykańskich. .

W bieżących komunikatach wskazujemy na weekendowy wiosek zarządu CDPROJEKT w sprawie podziału zysku netto za 2017r zakładający zatrzymanie całości w spółce, przed rokiem spółka zdecydowała się na wypłatę dywidendy 1,05 zł na akcję. Spóła TAURONPE zdecydowała się rozwiązanie części rezerw w łącznej kwocie 229 mln zł w spółce Tauron Wytwarzanie co podwyższy zysk netto w okresie I kw. To będzie oczywiście operacja o charakterze bezgotówkowym. Ambitne plany ma spółka RAFAKO, w bieżący roku zamierza wystartować w przetargach o łącznej wartości ponad 4,4 mld zł w segmencie energetycznym oraz 3,2 mld zł w segmencie gazu, ropy oraz paliw. Liczy, że z tego do pozyskanie w bieżącym roku jest ok. 1 mld zł. Jednocześnie spółka nadal chce pozostać aktywna na rynkach zagranicznych, zwłaszcza liczącym się regionem jest Indonezja. Obecny już ogółem portfel zamówień na koniec 2017 wynosił 3,1 mld zł, z czego do realizacji w 2018 jest na ok. 1,5 mld zł, pozostała cześć jest przeznaczona na 2019r. W liście do akcjonariuszy prezes spółki BYTOM wskazuje, że dwucyfrowy wzrost EBITDA w bieżącym roku jest niezagrożony. Spółka chce poprawić efektywność sprzedaży oraz zachować dyscyplinę kosztową. Wyzwaniem na poziomie przychodów pozostaje przekroczenie bariery 200 mln zł. (w 2017 sprzedaż wyniosła 186 mln zł, wzrost o 18,5% r/r).

W dzisiejszym kalendarium wskazujemy na odczyt wskaźnika nastrojów inwestycyjnych SENTIX, aczkolwiek wskaźnik przybrał postać bardziej podążającego za rynkiem, stąd jego użyteczność i cenotwórczy charakter są mocno ograniczone.

Marcin Brendota
BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.