Raport Rynek Akcji 17.12.2019

foto: GPW SA
APATOR Oferta Apatora za 77 mln zł została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na dostawę liczników ogłoszonym wspólnie przez Tauron Dystrybucja, PGE Dystrybucja i Enea Operator – podał Apator w komunikacie. Realizacja dostaw nastąpi do końca 2020 r.
BFG Adrian Markiewicz złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – podał BFG w poniedziałek w komunikacie. Rada Funduszu z dniem 10 grudnia 2019 r. przyjęła rezygnację i odwołała go ze stanowiska.
CARBON STUDIO Zarząd GPW wyznaczył pierwszy dzień notowań akcji producenta gier VR, spółki Carbon Studio, na rynku NewConnect na środę, 18 grudnia – podała giełda w uchwałach zarządu.
CELON PHARMA Celon Pharma, w związku z zakończeniem fazy badań przedklinicznych agonisty receptora GPR40, złożyła wniosek do Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o udzielenie zgody na rozpoczęcie fazy klinicznej w terapii chorób metabolicznych – poinformowała spółka w komunikacie.
ELEMENTAL 1)    Akcjonariusze Elementalu Holding nie podjęli uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego w drodze emisji do 34,09 mln akcji serii R z prawem poboru – wynika z uchwał obradującego w poniedziałek walnego zgromadzenia.

2)    Elemental Holding zawarł z notowaną na rynku NewConnect spółką Prime Minerals list intencyjny dotyczący nawiązania wzajemnej współpracy – podała spółka w komunikacie. Elemental rozważa możliwość zaangażowania się kapitałowo w Prime Minerals poprzez zakup znacznych pakietów jej akcji.

ENEA 1)    Enea planuje zrealizować część z planowanych inwestycji w nowe moce wytwórcze w formule project finance – poinformował prezes Mirosław Kowalik na konferencji prasowej, prezentującej strategię rozwoju do 2030 r., z perspektywą do 2035 r.

2)    Enea nie zamierza zmieniać polityki dywidendowej – poinformował prezes Mirosław Kowalik na konferencji.

3)    Projekt budowy bloku Ostrołęka C wymaga ustrukturyzowania w warunkach przyjętego w ramach Unii Europejskiej tzw. zielonego ładu i po tym, jak PKN Orlen wezwał do sprzedaży akcji Energi – poinformował prezes Enei Mirosław Kowalik.

4)    Grupa Enea może w I kwartale 2020 r. zdecydować o udziale w projekcie budowy morskiej farmy wiatrowej – poinformował prezes Mirosław Kowalik.

5)    Enea chce zastępować bloki węglowe w Elektrowni Kozienice blokami gazowymi – poinformował prezes Mirosław Kowalik.

6)    Grupa Enea rozważa wyjście na rynki sąsiednie w ramach segmentu obrotu. Zagranicznych rynków zbytu szukać ma też Bogdanka – poinformował prezes Mirosław Kowalik.

MABION Mabion otrzymał podsumowanie z posiedzenia CHMP dot. procedury rejestracyjnej leku MabionCD20 i wstępnie ocenia, że finalna lista zagadnień postawionych przez Europejską Agencję Leków (EMA) różni się od wstępnej informacji otrzymanej od reporterów bowiem zakres otrzymanych zagadnień jest węższy w stosunku do wcześniej uzyskanej informacji – poinformowała spółka w komunikacie.
ORZEŁ BIAŁY Przedmiotem transakcji nabycia w ramach wezwania do sprzedaży akcji Orła Białego były 206.184 akcje – poinformowało pośredniczące w wezwaniu BM PKO BP.
TAURON Tauron Ekoenergia podpisał umowę na zakup projektu farmy fotowoltaicznej o mocy 6 MW, znajdującej się w gminie Choszczno w województwie zachodniopomorskim, od spółki Aval-1 – podał Tauron w komunikacie prasowym.

 

Przegląd prasy

 

MO-BRUK Zarząd Mo-Bruku zapowiada jeszcze lepsze wyniki. Przychody mogą być dużo wyższe, zwłaszcza jeśli w branży nadal będzie ograniczana szara strefa. (s. 7)
ENEA Enea ma plan zmian. Państwowa firma energetyczna będzie szukała partnerów do potężnych inwestycji. Postawi na źródła zielone i gazowe. (s. 2) /PB/
STRABAG Strabag martwi się o dziury w portfelu. Grupa zdobyła kontrakty warte 6,5 mld zł. Obawia się, że spadek inwestycji samorządowych, drożyzna i problemy kadrowe utrudnią pozyskanie kolejnych. (s. 6) /PB/
ECHO Polityka EBC sprzyja Echu. Niskie stopy procentowe w strefie euro i powrót luzowania ilościowego sprawiają, że nabywcy biurowców akceptują dłuższy zwrot z inwestycji. Kupują więc drożej to, co sprzedaje Echo. (s. 16) /PB
PKN ORLEN 1)    Orlen i Lotos mają jednego właściciela, który może powiedzieć „nie”. Ta transakcja musi być opłacalna dla wszystkich stron – mówi w wywiadzie Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Grupa nie ma planów związanych z atomem ani z inwestycjami w górnictwo. (s. A7) /DZGP/

2)    Orlen i Lotos mają jednego właściciela, który może powiedzieć „nie”. Ta transakcja musi być opłacalna dla wszystkich stron – mówi w wywiadzie Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Grupa nie ma planów związanych z atomem ani z inwestycjami w górnictwo. (s. A7) /DZGP/

LOT Boeing podcina skrzydła LOT-u. Pięć dreamlinerów wyłączono z latania – większość przez przedłużające się naprawy silników. Do tego przez co najmniej rok uziemione będą boeingi 737 MAX. (s. A8)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.