Raport rynek akcji 17.05.2018

foto: flickr, GPW

Sytuacja rynkow

Po wtorkowej wyprzedaży na krajowym rynku, środa przyniosła niewielki wzrost WIG, przy kolejnej z rzędu generalnie neutralnej sesji w eurolandzie. W Stanach Zjednoczonych korekta ze wtorku nie znalazła swojej kontynuacji, główne indeksy zanotowały wczoraj umiarkowane wzrosty. Kolejny dzień umacniały się rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, co prawdopodobnie można traktować częściowo jako „grę” pod szybszy niż zakładany obecnie przez FED wzrost krótkiego końca krzywej rentowności, bowiem implikowane z instrumentów rynku terminowego prawdopodobieństwo znalezienia się referencyjnej stopy procentowej FED na koniec 2018 r. powyżej wartości z mediany dla wskazań członków FED z tzw. „dot plot” jest obecnie większe niż 50% – innymi słowy, „większa część” rynku jest zdania, że FED podniesie stopy w tym roku jeszcze (przynajmniej) trzy razy (po 25 pb. każda), co dałoby min. cztery podwyżki w tym roku (przy obecnej projekcji FED dla łącznie trzech podwyżek w bieżącym roku).

RPP utrzymała wczoraj, zgodnie z oczekiwaniami, poziom stóp procentowych. Na konferencji prasowej prezes NBP, Adam Glapiński, powtórzył tezy o braku konieczności podwyżki stóp co najmniej w bieżącym i następnym roku. Także obecny na konferencji Kamil Zubelewicz, członek RPP uważany za przedstawiciela „jastrzębiego” skrzydła w Radzie, zgodził się z opinią stabilnych stóp procentowych „przy obecnym stanie wiedzy” co najmniej do końca 2019 r.

Po zamknięciu wczorajszej sesji Enea oraz Bogdanka poinformowały o rekomendacjach zarządów dot. niewypłacania dywidendy w bieżącym roku (w 2017 r. obie spółki wypłaciły dywidendę). Inter Cars i Getin Noble Bank opublikowały raporty za I kw. 2018 r. Wyniki dystrybutora części samochodowych na przychodach i zysku operacyjnym są zbliżone do konsensusu PAP, ale rozczarował poziom zysku netto (o ok. 8% poniżej konsensusu PAP i jednocześnie ok. 18% mniej rdr). Z kolei bank zanotował stratę na poziomie netto w I kw. br. niższą od konsensusu o ok. 28%, co jest głównie zasługą wyraźnie niższego niż oczekiwane salda rezerw.

W kalendarium na dziś uwagę zwraca m.in. krajowy odczyt dynamiki wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, czyli czynnika który już od wielu miesięcy istotnie obciąża marże spółek, dodatkowo odczyt istotny z perspektywy oczekiwań inflacyjnych. /Paweł Szewczyk

 

Biuro Marklerskie Alior Bank S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.