Raport rynek akcji 15.05.2018

foto: flickr, GPW

Sytuacja rynkowa

Początek tygodnia na krajowym rynku przyniósł zatrzymanie wzrostów z zeszłego tygodnia, co wpisało się w zachowanie otoczenia zewnętrznego. Lekką korektę zaliczył WIG20, a wzrosty zanotował mWIG40 (indeks w obszarze kwietniowych maksimów) i sWIG80.

Sektorowo, liderem spadków w dniu wczorajszym energetyka. Jeszcze przed godz. 16 dnia wczorajszego PAP opublikował wypowiedź ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego, iż z projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej wycofane mają zostać spółki Tauron oraz KGHM, natomiast nie ma decyzji, aby PGE miało wycofać się z bycia liderem projektu (minister dodał także, iż chce, aby spółka pozostała w projekcie). W zeszłym tygodniu agencja Reuters, powołując się na nieoficjalne źródła, podała, że w PGE podjęto decyzję o pójściu w kierunku energetyki wiatrowej kosztem bycia liderem projektu jądrowego. Na wczorajsze doniesienia zastanawiać może reakcja na Tauronie – najpierw reakcja pozytywna, szybko skontrowana przez stronę sprzedającą, czego efektem ok. 3,7% spadek kursu na zamknięciu. Reakcja PGE z kolei zgodna z wcześniej obserwowaną tendencją traktowania przez rynek angażu w projekt atomowy negatywnie (gł. z uwagi na wysokie CAPEX-y przez długi okres czasu, obniżające zdolność dywidendową spółek, oraz samą niepewność stopy zwrotu z projektu).

Dzisiejsze kalendarium jest bogate w istotne pozycje, z perspektywy krajowej uwagę zwraca m.in. finalny odczyt inflacyjny oraz wstępny odczyt dynamiki polskiego PKB za I kw. br. /Paweł Szewczyk

Biuro Marklerskie Alior Bank S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.