Raport Rynek Akcji 14.02.2020

foto: pixabay

Wybrane wydarzenia w spółkach

 

MILLENIUM Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2019 rok
INTERAOLT Publikacja raportu za IV kwartał 2019 oraz za cały 2019 rok.

 

Wybrane komunikaty ze spółek

 

CERAMIKA NG Ceramika Nowa Gala oraz jej spółka zależna Ceramika Gres, zawarły z Cerrad umowy, na mocy których Cerrad będzie sprzedawać produkty spółki oraz zleci jej produkcję części własnych wyrobów. W ocenie spółki, pozwoli to zwiększyć jej przychody oraz zagospodarować część niewykorzystywanych mocy wytwórczych – podała spółka w komunikacie.
ENERGA Enea i Energa zawiesiły finansowanie projektu budowy nowego bloku energetycznego opalanego węglem w Ostrołęce. Zawieszenie finansowania jest związane z potrzebą analiz co do dalszych działań w projekcie i jego dalszego finansowania – poinformowała Energa w komunikacie.
HANLDOWY 1.     Zysk netto grupy Banku Handlowego w czwartym kwartale 2019 roku wzrósł do 180,3 mln zł z 152,2 mln zł rok wcześniej. Zysk banku był o 5,8% wyższy od konsensusu na poziomie 170,5 mln zł – poinformował bank w raporcie.

2.     Bank Handlowy liczy na istotną poprawę zysku netto w 2020 roku w stosunku do 2019 roku. W tym roku spółka deklaruje wypłatę w formie dywidendy 75% zysku z 2019 roku – poinformował prezes Banku Handlowego Sławomir Sikora na konferencji prasowej.

INTERCARS 1.     Inter Cars, który w styczniu uruchomił 22 tys. m kw. nowej powierzchni magazynowej w Zakroczymiu, może wykorzystać ją do zwiększenia stanów magazynowych w przypadku możliwych opóźnień w dostawach z Chin. Produkty wytwarzane w tym dotkniętym koronawirusem kraju to jednak tylko 10 proc. przychodów grupy – poinformował Krzysztof Oleksowicz, największy akcjonariusz i doradca strategiczny zarządu spółki.

2.     Inter Cars spodziewa się wiosną ożywienia na polskim rynku opon do aut osobowych – poinformował PAP Biznes w wywiadzie Krzysztof Oleksowicz, największy akcjonariusz i doradca strategiczny zarządu dystrybutora części do aut.

JSW Grupa JSW zakłada średnią marżę EBITDA w latach 2020-2030 na poziomie co najmniej 25% i planuje stopniowy wzrost wydobycia węgla do ok. 18 mln ton w 2030 roku. Nakłady inwestycyjne mają wynieść ok. 24,5 mld zł – poinformowała spółka w komunikacie.
MABION 1.     Mabion bierze pod uwagę dwa scenariusze rejestracji leku MabionCD20. Oprócz aktualnego, zakładającego rejestrację najpierw w małej skali wytwarzania, a następnie w dużej, spółka dopuszcza możliwość ewentualnego wycofania bieżącego wniosku i złożenie nowego, obejmującego docelową skalę wytwarzania. W obu wariantach spółka zakłada wprowadzenie leku na rynek w I kw. 2022 r.

2.     Mabion otrzymał od Europejskiej Agencji Leków (EMA), listę kwestii do zaprezentowania na posiedzeniu Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP), które odbędzie się w dniach 24-27 lutego 2020 r. – podał Mabion w komunikacie.

mBANK Commerzbank może zrezygnować ze sprzedaży mBanku, jeśli nie dostanie odpowiedniej ceny – poinformował w czwartek prezes Commerzbanku Martin Zielke.
MONNARI Monnari zaktualizowało wartość nieruchomości położonej w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 293/305 na dzień 31 grudnia 2019 r. Monnari szacuje, że w konsekwencji wynik finansowy netto grupy ulegnie zwiększeniu o ok. 0,5 mln zł – podała spółka w komunikacie.
ORANGE 1.     Orange Polska analizuje dalsze inwestycje w sieć światłowodową bez istotnego zwiększania nakładów inwestycyjnych – bada koncepcję tzw. „spółki światłowodowej”, którą zapowiadała grupa Orange podczas grudniowej prezentacji strategii – poinformował wiceprezes ds. rynku konsumenckiego Mariusz Gaca.

2.     Orange Polska w połowie roku może zaprezentować strategię na lata 2021-2023 – poinformował prezes Jean-Francois Fallacher.

3.     Orange Polska jest za utrzymaniem w aukcji częstotliwości 5G limitu jednego bloku na operatora – poinformował prezes Jean-Francois Fallacher.

4.     Epidemia koronawirusa w Chinach wpływa na opóźnienia dostaw telefonów do Orange Polska, ale w krótkim terminie firma nie spodziewa się z tego tytułu problemów – poinformował Mariusz Gaca, wiceprezes Orange Polska ds. rynku konsumenckiego.

PBG Sąd Rejonowy w Poznaniu otworzył postępowanie sanacyjne wobec PBG – podała spółka w komunikacie.
PKN ORLEN Zawieszenie przez Energę i Eneę finansowania projektu budowy nowego bloku energetycznego opalanego węglem Ostrołęka C jest słuszną decyzją biznesową. Inwestycja w Ostrołęce będzie realizowana, ale Orlen będzie analizował różne warianty tego projektu – ocenia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
RAFAKO Przekazanie bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno opóźni się ze względu na uszkodzenie jednego z elementów kotła – poinformowała spółka w komunikacie.
STALEXPORT Stalexport Autostrady szacuje, że odnotował w 2019 roku 75,5 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej wobec 181 mln zł zysku przed rokiem – poinformowała grupa w komunikacie.
WORK SERVICE 1.     Akcjonariusze Work Service, posiadający prawie 56 proc. akcji, zmienili treść wstępnego porozumienia z inwestorem w sprawie ewentualnej sprzedaży akcji, obniżając cenę do kwoty 0,21 zł – podała spółka w komunikacie.

2.     Work Service zawarł ze spółką Gi International, której całościowym właścicielem jest Gi Group, umowę inwestycyjną określającą warunki i zasady udzielenia spółce finansowania dla celów przeprowadzenia restrukturyzacji zadłużenia i sfinansowania bieżącej działalności grupy – podała spółka w komunikacie.

3.     Banki zredukują zobowiązania Work Service średnio o 44,1% istniejącego zadłużenia, czyli łącznie o 48,7 mln zł. Zakres redukcji i warunki spłaty mogą być różne dla poszczególnych banków – poinformowała spółka w komunikacie.

 

Przegląd prasy

 

CERAMIKA NG Mniejszościowi akcjonariusze Ceramiki Nowej Gali podejmują kolejne kroki, które mają się przyczynić do uzyskania przez nich lepszej wyceny akcji spółki niż zaproponowana w ostatnich wezwaniach przez strategicznego inwestora, czyli firmę Cerrad. Kolejny akcjonariusz otrzymał zabezpieczenie swoich roszczeń. (s. 06) /PARKIET/
mBANK Sprzedaż mBanku nie za wszelką cenę. – Nasza poprawiająca się sytuacja kapitałowa daje więcej swobody w decydowaniu o sprzedaży mBanku – mówi Martin Zielke, prezes Commerzbanku. (s. 01, 09) /PARKIET/
PKO BP PKO TFI pozostaje liderem na rynku PPK. Aktywa w funduszach zdefiniowanej daty w styczniu dynamicznie wzrosły niemal u wszystkich instytucji prowadzących. (s. 09) /PARKIET/
WOJAS Wojas chce umocnić się na Wschodzie. Producent obuwia otwiera salony firmowe na Ukrainie i w Rosji. Wschodnie rynki kuszą mniejszą konkurencją i niższymi kosztami. (s. 7) /PB/
WORK SERVICE Włosi mają zainwestować w Work Service. Giełdowa agencja pracy tymczasowej dogadała się z kredytującymi ją bankami. Otwiera to drogę inwestorowi, który ma ją dofinansować 210 mln zł. (s. 6) /PB/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.