Raport Rynek Akcji 14.01.2020

foto: gpw

Wybrane wydarzenia w spółkach

 

ESSYSTEM Dzień wykupu akcji spółki przez Glamox AS po cenie 3,5 zł za akcję.
PLATYNINW NWZA ws. upoważnienia zarządu do podjęcia starań o wprowadzenie akcji serii F do obrotu na GPW, zmiany uchwały nr 23 ZWZ z 29 kwietnia 2016r., umorzenia akcji własnych, obniżenia kapitału zakładowego i zmiany statutu.
TRAKCJA NWZA ws. zmiany uchwały nr 3 NWZ z 11 grudnia 2019 r., uchylenia uchwały nr 4 NWZ z 11 grudnia 2019 r., warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji serii D, wyłączenia prawa poboru oraz zmiany statutu.

 

Wybrane komunikaty ze spółek

 

BANK POCZTOWY Bank Pocztowy, w związku z wyrokiem TSUE z września, utworzy rezerwę w wysokości 10,7 mln zł na proporcjonalny zwrot prowizji za udzielenie kredytów konsumenckich spłaconych przed terminem – podał bank w komunikacie.
CELON PHARMA Celon Pharma i Glenmark podpisały ugodę z GSK, dzięki czemu będą mogły sprzedawać lek Salmex w Polsce i na wybranych rynkach europejskich, w uzgodnionym kształcie inhalatora bez ryzyka naruszania praw własności intelektualnej – poinformowała spółka w komunikacie.

 

JSW Silny wstrząs odczuli w poniedziałek po godz. 14.30 mieszkańcy części Górnego Śląska. Rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej Sławomir Starzyński przekazał, że po wstrząsie w rejonie kopalni Budryk wycofano załogę; nie było jednak informacji o poszkodowanych czy stratach.
PGE PGE podpisała z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę kredytową na kwotę do 272,5 mln zł na finansowanie nakładów inwestycyjnych związanych z budową nowych lądowych farm wiatrowych zlokalizowanych na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w Polsce – poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie prasowym.
PKN ORLEN 1)    PKN Orlen rozpoczął postępowanie na wstępny projekt techniczny morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim – poinformował Orlen w komunikacie. Zakończenie procesu wyboru doradcy technicznego przewidywane jest w pierwszej połowie 2020 roku.

2)    Spółka zależna Termo-Rex zawarła z PKN Orlen umowę na prace związane z wymianą kotłów na instalacji Claus VII, Claus I oraz Claus VIII w Zakładzie Produkcyjnym PKN Orlen w Płocku – podała spółka w komunikacie. Łączna wartość umowy wynosi 14,8 mln zł.

SYNEKTIK Wartość podpisanych przez Synektik kontraktów na dostawę sprzętu medycznego i rozwiązań IT wyniosła na koniec 2019 roku 9,2 mln zł wobec 3,2 mln zł przed rokiem – podała spółka w komunikacie.
WIKANA Wikana ogłosiła ofertę skupu do 1.262.994 akcji własnych, stanowiących 6,3 proc. kapitału zakładowego. Akcje będą nabywane po cenie 1,40 zł za akcję w celu ich umorzenia i obniżenia kapitału zakładowego – poinformowała spółka w komunikacie.

 

Przegląd prasy

 

CELON PHARMA Celon Pharma i GSK zakończyły wieloletni spór. Brytyjski koncern i polska firma zawarły ugodę w głośnym i kosztownym sporze o kształt inhalatora dla chorych na astmę. (s. 6) /PB/
ORANGE, PLAY Orange i Play: start aukcji 5G od 248 mln zł. Telekomy próbują zbić wyjściową cenę w czekającej je licytacji częstotliwości. Jednogłośnie wytykają organizatorowi błędy. Ale co do przyspieszenia inwestycji w nową sieć nie są zgodne. (s. A21) /RZ/
BUDIMEX W 2020 r. w scenariuszu bazowym planujemy utrzymać poziom sprzedaży z roku ubiegłego, czyli około 1,6 tys. mieszkań. Rynek jest cały czas dobry, jeśli wprowadzimy jeszcze kilka projektów, jest szansa na lepszy wynik – mówi Damian Kapitan prezes Budimeksu Nieruchomości. (s. 02) /Parkiet/
TESGAS Tesgas buduje więcej gazociągów. Próby ciśnieniowe i stresowe gazociągów dużych średnic przyczyniają się do mocnej poprawy wyników grupy. Tesgas jest obecnie jedyną polską firmą, która ma kompetencje, aby je przeprowadzać. (s. 05) /Parkiet/
KGHM Miedź ma przed sobą świetny czas. Jeśli spojrzeć na liczbę otwieranych projektów górniczych i prognozowany popyt, to widać, że będą luki podaży. KGHM co do zasady chce wypłacać dywidendy swoim akcjonariuszom – mówi prezes Marcin Chludziński. Ubiegłoroczna emisja była pierwszą w historii KGHM i jej głównym celem było zdywersyfikowanie źródeł finansowania spółki. Myślimy o emisji dla inwestorów indywidualnych, ale na razie nie ma konkretnych planów. Nie zamykamy również kwestii innych propozycji dla inwestorów indywidualnych – dodaje. (s. 07) /Parkiet/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.