Na globalnych rynkach czkawka nadal odbija się polityką celną prowadzoną obecnie przez USA. Oprócz Chin, z którymi eskalacja konfliktu sięga już zenitu, ponowne zagrożenia pojawiają się na linii UE – USA. Po dokonaniu odwetu strony europejskiej na cła na aluminium i stal wprowadzone przez USA, prezydent USA w znanym sobie sposobie komunikacji poprzez Twitter grozi wprowadzeniem dodatkowych barier celnym na wszystkie samochody montowane w UE. Raport w sprawie oceny czy import artykułów motoryzacyjnych nie zagraża bezpieczeństwu USA ma być gotowy pod koniec lipca.
Na wykresie dziennym indeksu WIG krótkie ostatnich świec podkreślają słabość ostatniego odbicia. Wykonany zasięg spadku z wcześniejszej formacji trójkąta prostokątnego jak na razie pozostaje zbyt słabym motywem do mocniejszego odbicia. Nadal bardzo słabo zachowują się spółki segmentu małych i średnich spółek. MWIG40 pozostaje w kanale spadkowym, RSI sygnalizuje stan mocnego wyprzedania rynku. Dla sWIG80 jest wyostrzana tendencja spadkowa, indeks zmierza w stronę minimów z 2016r pozostawiając sobie jeszcze ok. 1 tys pkt. potencjału spadkowego.
Kontrakty terminowe na główne indeksy zachodnioeuropejskie wykazują o poranku średnio ok. 0,5% spadki, wskazując na możliwą presję spadkową na początku handlu na rynku kasowym. Także na rynkach azjatyckich początek tygodnia przynosi dominację „czerwieni”.
W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na krajowy odczyt z rynku pracy w ramach comiesięcznego podsumowania sytuacji gospodarczej, oraz dane o wskaźniku nastrojów w niemieckiej gospodarce Ifo i sprzedaży nowych domów w USA. /Marcin Brendota/
BM Alior Bank
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis