Raport rynek akcji 07.05.2018

foto: GPW SA

Sytuacja rynkowa

Piątkowa sesja, zamykająca tydzień z lukami w krajowym handlu, przyniosła bardzo słaby obraz krajowego rynku, ze zmianami WIG i WIG20 na poziomie, odpowiednio, -2,0% i -2,6%. Z jednej strony krajowi inwestorzy rozpoczynali sesję z ciężarem czwartkowych spadków na rynkach bazowych, z drugiej jednak strony w piątek na giełdach europejskich, czy na rynku amerykańskim, dominowały solidne zwyżki, co już jednak nie znalazło swojego odbicia w zachowaniu rynku polskiego. Pozytywnemu sentymentowi na Wall Street sprzyjały m.in. informacje o zwiększeniu zaangażowania przez fundusz Berkshire Hathaway w akcje spółki Apple, co napędziło spółki technologiczne (IT w piątek najmocniej rosnącym sektorem w S&P500).

Piątek obfitował w publikacji makro, których gros nieco rozczarował. Słabsze od odczytów wstępnych okazały się finalne wskazania usługowego PMI dla strefy euro i, osobno, samych Niemiec. Poniżej konsensusu była także dynamiki sprzedaży detalicznej w strefie euro, zaś publikacja dnia, w postaci oficjalnych danych z amerykańskiego rynku pracy, była mieszana (stopa bezrobocia spadła do najniższego od grudnia 2000 r. poziomu: 3,9%, jednak nieco niższy od konsensusu okazał się odczyt salda miejsc pracy w sektorach pozarolniczych oraz dynamika płacy godzinowej). Ostatecznie, niewielkiemu umocnieniu uległ dolar, nieduże zmiany zanotował rynek obligacji (rentowności 10-letnich Treasuries, po krótkoterminowym przebiciu psychologicznego poziomu 3% pod koniec kwietnia, utrzymują się obecnie nieco poniżej tej granicy).

Z informacji około spółkowych: tragiczny w skutkach sobotni wstrząs w należącej do JSW kopalni Zofiówka. Potwierdzono zgony dwóch górników, wciąż trwa akcja ratunkowa wobec trzech zaginionych. Prezes JSW poinformował, iż w dniu dzisiejszym wydobycie węgla z tej kopalni jest wstrzymane. W piątek w trakcie sesji Vistula przekazała sprzedażowy raport miesięczny za kwiecień – dynamika skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży wyniosła w kwietniu br. ok. +15,5% rdr (w ujęciu narastającym, od stycznia do kwietnia br., dynamika ta wyniosła ok. +17,3% rdr). Spółka podała także, iż skonsolidowana marża ze sprzedaży w kwietniu br. spadła o ok. 1,7 p.p. w ujęciu rocznym (taki sam ubytek marży rdr, jak dla danych zagregowanych za pierwsze cztery miesiące roku). Kurs Vistuli na zamknięciu wzrósł o 5%. GPW poinformowała o zmianach w indeksie mWIG40 i sWIG80, które mają nastąpić po jutrzejszej sesji. Mabion zastąpić ma Getback w składzie indeksu mWIG40, zaś w miejsce Mabionu, w skład sWIG80, wejść ma spółka Kruszwica. /Paweł Szewczyk/

Biuro Marklerskie Alior Bank S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.