Czwartek przyniósł niewielki wzrost WIG na krajowym rynku akcji, przy niedużej zmienności. Także na pozostałych głównych rynkach europejskich sesja przeszła bez większych emocji. Inwestorzy pozostali ostrożni, w tle bowiem cały czas tlą się (coraz mocniej) napięcia handlowe między Stanami Zjednoczonymi a Chinami – Donald Trump dolał kilka dni temu oliwy do ognia (lista produktów chińskich o wartości 200 mld USD, którym grozi oclenie, co jednak nie powinno się wydarzyć przed 30 sierpnia, do kiedy mają być prowadzone konsultacje publiczne) i wydaje się, że teraz jest czas na prowadzenie wzmożonych negocjacji pomiędzy oboma stronami. Tymczasem Amerykanie, jak to Amerykanie – idą własną drogą: na Wall Street sesja z solidną zwyżką, Nasdaq Composite wspiął się na nowy, historyczny szczyt, a swoje rekordy ustanowiło szereg gigantów z branży IT (Amazon, Facebook, Alphabet, Microsoft).
Opublikowane wczoraj przez serwis Analizy Online dane o saldzie wpłat do funduszy inwestycyjnych w czerwcu br. wskazują na kolejny miesiąc z odpływami netto od funduszy akcyjnych (piąty z rzędu miesiąc odpływów z detalicznych funduszy akcji polskich). Podaż ze strony klientów instytucjonalnych, łącznie z niskim zainteresowaniem inwestorów indywidualnych, odbija się na zachowaniu krajowego rynku, w szczególności w segmencie małych spółek, które nie mogą liczyć na okresy zainteresowania zagranicy, z uwagi na kwestie płynnościowe. Jak co czwartek, SII opublikowało wskaźnik mierzący nastroje wśród krajowych inwestorów (Indeks Nastrojów Inwestorów). Pesymizm się utrzymuje (przewaga „niedźwiedzi”), aczkolwiek nadwyżka inwestorów oczekujących trendu spadkowego w okresie najbliższych 6 miesięcy nad oczekującymi trendu wzrostowego spadła drugi tydzień z rzędu (28 czerwca Indeks był na rekordowo niskim poziomie, co oznaczało skrajny pesymizm wśród inwestorów; co ciekawe, prawie dokładnie zbiegło się to z lokalnym dołkiem na sWIG80, ustanowionym 27 czerwca, aczkolwiek odbicie w segmencie małych spółek od tego czasu jest mizerne, co można wiązać m.in. ze wspomnianą już, niejako wymuszoną, podażą ze strony inwestorów instytucjonalnych).
W kalendarium na dziś uwagę przykuwa finalny odczyt inflacyjny w Polsce, wraz z jej strukturą, a także wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan, badającego nastroje wśród amerykańskich konsumentów. /Paweł Szewczyk/
BM Alior Bank
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis