Raport GPW: nowa strategia grupy Agora

foto: GPW

Piątkowa sesja na krajowym rynku przyniosła obniżenie notowań głównych indeksów. Raczej nie miało to nic wspólnego z magią „trzech wiedźm” jak określa się cokwartalny dzień wygaśnięcia instrumentów pochodnych. Szczególnie ucierpiał segment średnich spółek skupionych przy indeksie mWIG40, który wysoką spadkową świecą marobuzu wbił się na nowe roczne minima cenowe. Mocno wyostrzony trend spadkowy otwierałby przestrzeń do dalszej zniżki. Sektorowo duża słabość wykazały banki, ogłoszona w piątek inflacja bazowa na poziomie 0,5% r/r (spadek z poprzednio notowanej 0,6%) definitywnie umacnia tezę o pozostawieniu krajowych stóp procentowych na bieżącym poziomie przez dłuższy czas. Oprócz banków mocnymi spadkami odznaczyły się również spółki ASSECOPOL, AMICA lub BUDIMEX, nie było tutaj istotnych komunikatów.

W skali globalnej sentymentowi rynkowemu z pewnością nie będzie sprzyjać piątkowa decyzja USA o wprowadzeniu dodatkowych taryf celnych na chińskie produkty o wartości do 50 mld USD rocznie, ze wskazaniem na grupy produktów wysokich technologii. Jak się można było spodziewać riposta było natychmiastowa i Chiny ogłosiły zaserwowanie nowych taryf celnych na amerykańskie produkty o tej samej wartości, głównie spożywcze. Nerwowo może tutaj dodatkowo reagować rynek surowców, nie tylko rolnych ale również metali przemysłowych.

W bieżących komunikatach spółek uwagę zwraca nowa strategia grupy Agora. W perspektywie do 2022 Grupa zamierza osiągnąć ok. 1,6 mld zł przychodów i ok. 200 mln zł wyniku EBITDA. Oprócz wzrostu organicznego oczekiwane wyniki maja wspierać akwizycje na które Grupa zamierza łączeni wydać do 2022r. ok. 930 mln zł. Jednocześnie ma był kontynuowana polityki dywidendowa zakładająca stałą kwotę 50 gr. na akcję.

W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na krajowe dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw. Ponadto pojawią się wystąpienia regionalnych szefów FED oraz prezesa ECB. /Marcin Brendota/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.