Raport futures

foto: flickr, GPW

Zamknięcie tygodnia przyniosło osłabienie nastrojów. Przez większą cześć sesji notowania FW20 pozostawały blisko kursu odniesienia, dopiero bliżej zamknięcia kurs zaczął się obsuwać. Można to powiązać ze słabym przebiegiem sesji na rynkach amerykańskich, gdzie notowania wkrótce po otwarciu zaczęły spadać. Na wykresie 60-min kurs FW20 na powrót obniża się w stronę linii szyi wcześniejszej formacji odwróconej RGR przy poziomie ok. 2287 pkt. Słabość wzrostowego impetu podkreślają negatywne dywergencje na szybszych wskaźnikach AT. Na wykresie dziennym uwagę zwraca niewysoki w stosunku do średniej ostatnich sesji wolumen, co bardziej wskazuje na osłabienie strony popytowej niż wzrostu presji podażowej.

Zmiana notowań kontraktów terminowych na DAX i SP500 implikuje lekko spadkowe otwarcie dla FW20. W USA pojawiają się obawy o ostatnie wzrosty rynkowych stóp procentowych, zarówno tych krótko jak i średnio i długoterminowych (wzrost rentowności 2, 5 i 10 letnich obligacji skarbowych). W zakresie podejścia fundamentalnego wyższe stopy (droższy kredyt) zwiększają koszty finansowe, zwłaszcza dla spółek produkcyjnych i handlowych, w zakresie analitycznym wyższa stopa dyskonta (koszt kapitału) obniża wycenę spółek, od strony analizy portfelowej obniża się premia za ryzyko rynkowe czyniąc aktywa kapitałowe mniej atrakcyjnymi w stosunku do tych wolnych od ryzyka.

W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na szacunkowe odczyty wskaźników PMI dla głównych gospodarek. W kraju pojawi się raport o sprzedaży detalicznej.
/Marcin Brendota/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.