Sytuacja rynkowa
Z początkiem tygodnia pojawiła się niewielka korekta na krajowym rynku. Kurs oparł kwietniowemu szczytowi 2342 pkt. Jednocześnie uwagę zwracają wyraźnie obniżone obroty podkreślając, że wczorajsza zniżka wynika bardziej z cofania się popytu niż wzrostu podaży. Na diagramie dziennym jest podtrzymane górne wybicie z hipotetycznej formacji odwróconej RGR. Potencjał ruchu wynikający z formacji to ok. 170 pkt. Alternatywnym spojrzeniem jest potraktowanie zmian kursu od marca jako podwójnego dna z linią wybicia przy wspomnianym kwietniowym szczycie. Kolejną istotną barierą jest zniesienie 38,2% z fali spadkowej w I kw przy wartości 2371 pkt. Na diagramie 60min jest dostrzegalne osłabienie wzrostowego impetu, na MACD pojawił się sygnał sprzedaży.
W zakresie spółek indeksu bazowego został lekko ostudzony piątkowy optymizm na wybranych bankach (BZWBK, MBANK). Mimo wzrostu cen ropy (zwłaszcza Brent) równoległa zwyżka cen paliw sprzyja krajowym rafineriom. Pod presją jest krajowa energetyka. Oprócz ostatnich często zmiennych wypowiedzi dot. zaangażowania spółek w projekt elektrowni atomowej, rosną istotnie ceny węgla (zwłaszcza w przeliczeniu na PLN) nie do końca pokryte adekwatnym wzrostem cen energii.
Na giełdach zagranicznych jest notowane niewielkie osłabienie. Uwagę zwracają ponowne wzrosty rentowności amerykańskich obligacji, dla 10Y ponownie jest łamana bariera 3%, zawęża się również istotnie spread pomiędzy 10Y, a krótszymi 5Y lub 2Y. Zmiana notowań kontraktów terminowych na DAX i SP500 od wczorajszego popołudnia implikuje neutralne otwarcie dla FW20. W dzisiejszym kalendarium zwracamy przede wszystkim uwagę na krajowy odczyt o wstępnym szacunku PKB w I kw. oraz analogiczny odczyt dla Niemiec i strefy euro. Ponadto zostanie opublikowany w kraju raport o kwietniowej inflacji. W USA pojawi się odczyt o sprzedaży detalicznej oraz zmianie zapasów. /Marcin Brendota/
Biuro Marklerskie Alior Bank S.A.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis