Raport akcji GPW

foto: flickr, GPW

Przy obniżonych obrotach (względnie puste kalendarium makro, brak sesji w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych), krajowy rynek zanotował wczoraj sesję z niewielkimi zmianami, przy przewadze spadków w eurolandzie (ponad 2% spadł główny indeks giełdy włoskiej, w ślad za zamieszaniem na tamtejszej scenie politycznej). Sektorowo, lekko w dół wczoraj indeks krajowych banków, przy znacznie mocniejszej przecenie indeksu Euro Stoxx Banks (-1,7%), w którym duży udział stanowią właśnie banki włoskie. Kiepskie zachowanie sektora bankowego w eurolandzie na pewno nie sprzyja krajowym podmiotom, choćby z uwagi na wyceny z analizy porównawczej. Kolejny dzień umocnił się indeks dolara amerykańskiego, chociaż na początku dnia zapowiadała się jego korekta (w ten sposób EURUSD znalazł się na nowych lokalnych minimach, dotarł w rejony minimów z końca października/początku listopada 2017 r., gdzie może napotkać na wsparcie). Ceny ropy naftowej rozpoczęły dzień od mocnej przeceny, z czasem jednak sentyment do surowca zaczął się poprawiać i dzisiaj kontynuowane jest lekkie odbicie.

Od zamknięcia wczorajszej sesji raport za I kw. 2018 r. przekazała m.in. spółka Asseco Poland. Wyniki są zauważalnie wyższe od konsensusu PAP, przede wszystkim na poziomie uzyskanej marżowości (na poziomie przychodów wyższe o ok. 2% od konsensusu, zaś na poziomie zysku operacyjnego i netto, przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, wyższe o, odpowiednio, ok. 23% i ok. 25%). Skonsolidowany portfel zamówień na 2018 r. wynosi 6,58 mld zł (o 7% więcej od portfela zamówień prezentowanego w maju 2017 r.). Wzrost portfela zamówień potwierdza wskazywane wcześniej przez Comarch ożywienie w zamówieniach publicznych. W odniesieniu do bieżącego II kwartału, umacniający się dolar powinien sprzyjać dynamice wyników spółek zagranicznych, zwłaszcza Formula Systems, która również popisała się wyższa marżowością w I kw.

W trakcie sesji PGNiG poinformowało o rekomendacji zarządu ws. wypłaty 0,15 zł dywidendy na akcję (co dałoby stopę dywidendy w wys. 2,5%, licząc po cenie wczorajszego zamknięcia), co nie spotkało się z przychylnym odbiorem na rynku (spadek kursu o 2,6%). W 2017 r. spółka wypłaciła 0,20 zł dywidendy na akcję.

W kalendarium na dziś uwagę zwracają odczyty z gospodarki amerykańskiej (zaufanie konsumentów, zmiany cen nieruchomości). /Paweł Szewczyk, Marcin Brendota/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.