Raport akcji: Getback poinformował o kolejnym przesunięciu terminu publikacji raportu rocznego

foto: GPW

Początek tygodnia na globalnych rynkach rozpoczął się od pozytywnego sentymentu, związanego ze spadkiem widma wojny handlowej Stanów Zjednoczonych z Chinami (progres w negocjacjach pomiędzy oboma krajami). Na poprawie nastrojów skorzystał jedynie krajowy segment spółek o największej kapitalizacji, natomiast indeksy mWIG40 i sWIG80 zanotowały spadek (mWIG40 jest już poniżej lokalnego dołka, po cenach zamknięcia, z końcówki marca br., tj. na ponadrocznych minimach, zaś sWIG80 znajduje się w obszarze kwietniowo-majowych minimów, po których najbliższym wsparciem wydaje się obszar listopadowego dołka).

Getback poinformował wczoraj o kolejnym przesunięciu terminu publikacji raportu rocznego (miał opublikować wczoraj, obecnie planuje się publikację na 29 maja br.). Spółka zaktualizowała także wstępne szacunki skonsolidowanej straty netto za 2017 r. (obecnie ok. 1,2 mld zł straty, wcześniejsze szacunki wskazywały na ok. 1 mld zł straty).

W dzisiejszych godzinach porannych raport za I kw. br. przekazały m.in. bank PKO BP, Monnari i spółka Wielton. Wyniki banku na poziomie netto przebiły konsensus PAP o ponad 7%, głównie za sprawą niższego od oczekiwań salda rezerw (tendencja obserwowana także w przypadku szeregu wcześniej raportujących banków). W ujęciu rocznym wynik odsetkowy wzrósł o ok. 8% a prowizyjny o ok. 4%. Monnari zaraportowało mniejszą od konsensusu stratę netto (-0,9 mln zł vs. -2,1 mln zł w konsensusie), jednocześnie nieco większą niż przed rokiem (-0,6 mln zł). Na poziomie EBITDA wynik jest minimalnie „nad kreską”, delikatnie lepiej niż w I kw. 2017 r., pomimo istotnie słabszych przychodów ze sprzedaży w ujęciu rocznym (spadek o ponad 10% rdr, co już rynek miał okazję dyskontować przy okazji miesięcznych raportów sprzedażowych), co związane jest głównie z niską bazą w odniesieniu do marży brutto na sprzedaży, która w I kw. 2017 r. wyniosła tylko 48,0% (w I kw. 2018 r. było to 54,5%; średnia za pierwsze kwartały za okres obejmujący lata 2013 – 2017 to 51,4%). W odniesieniu do wyników Wieltonu: po udanej akwizycji spółek we Francji i Niemczech i ich pełnej konsolidacji zostały wykazane historycznie najwyższe przychody 480 mln zł oraz zysk netto w wysokości blisko 20 mln. Dynamika roczna wyniosła odpowiednio 26% oraz 38,5%, również względem konsensusu sprzedaż była wyższa o 3,8%, natomiast zysk netto wyższy o 22%. Przepływy operacyjne wyniosły 22,6 mln zł. Marża EBITDA została wykazana na nieznacznie niższym poziomie w porównaniu do I kw 2017 i wyniosła 6,9% względem 7,4% przed rokiem. Dług netto do EBITDA pozostaje na bezpiecznym poziomie 1,3x. /Paweł Szewczyk, Marcin Brendota/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.