Przedsiębiorstwa potrzebują dobrych programów motywacyjnych. Podwyżki płac zatrzymają pracowników tylko na chwilę

foto: Sarah Pflug

Przedsiębiorstwa w Polsce ze względu na permanentne niedobory na rynku pracy mają kłopoty z obsadzeniem wielu stanowisk, a jednocześnie muszą zmagać się z coraz większą rotacją pracowników. Rozwiązaniem mogą okazać się lepsze programy motywacyjne wpływające na poprawę wydajności uważają, specjaliści z agencji pracy SPEK. 

 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2020 r. wyniosło 5 167,47 zł, ale już II kwartale tego roku wyniosło 5504,52 zł. W niektórych sektorach firmy deklarują podwyżki zdecydowanie przekraczające średnią, aby tylko zatrzymać pracownika.

 

Nie jest dobrą drogą poszukiwanie nowych ludzi za wyższą stawkę, ale docenienie podwyżką tych którzy już są i mają umiejętności, lub ewentualnie podniesienie ich kwalifikacji. Pokazanie im ścieżki rozwoju pracownika. Obecnie firmy mają problemy z rotacją, gdyż w wielu przypadkach szkolą swoją pracowników, a potem oni i tak odchodzą – powiedziała Edyta Nieborak prezes zarządu agencji pracy SPEK.

 

Zdaniem prezes Nieborak firmy powinny starać się o skonstruowanie lepszych programów motywacyjnych i skutecznie je wdrażać, albo oprzeć się o doświadczenia zewnętrznych specjalistycznych firm.

 

– Istotne jest w obecnej sytuacji rynkowej odpowiednie zarządzanie kadrami, tak aby firma osiągała większe zyski, ale w formie wydajności, a nie rotacji pracowników. W przypadku zatrudniania obcokrajowców jest to szczególnie istotne, bo oprócz standardowych problemów dochodzą kwestie różnic kulturowych, innego postrzegania tych samych rzeczy, innych wartości itp. osoba mająca świadomość tych różnic kulturowych jest w stanie przeciwdziałać i tak układać procesy, aby nie dochodziło do napięć. To dodatkowo przekłada się na wydajność” – podkreśla Nieborak.

 

Ireneusz Kozber, Dyrektor logistyki fabryki słodyczy Millano Group, która zatrudnia m.in. pracowników z Afryki zwrócił uwagę, że to dzięki odpowiedniemu systemowi wdrożeń w firmie udało się zwiększyć normy jakościowe i ilościowe prac związanych z pakowaniem i konfekcjonowaniem słodyczy, a nawet zmniejszyć ilość niezbędnej kadry co przyniosło dodatkowe oszczędności.

 

Agencja pośrednictwa pracy SPEK, specjalizuje się w pozyskiwaniu i wdrożeniu pracowników nie tylko z Ukrainy, Białorusi czy Rosji, ale również z Azji i Afryki – zwłaszcza z Wietnamu, Etiopii, Kongo, Egiptu, Indii, Nepalu, Uzbekistanu czy Kazachstanu.

 

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.