Przedłużenie rekordowych cięć produkcji ropy w OPEC+ do końca lipca

foto: pexels

Zgodnie z oczekiwaniami, w sobotę odbyło się wirtualne posiedzenie państw OPEC oraz szerszego grona krajów OPEC+. Debatowano na nim przede wszystkim na temat dalszych losów porozumienia naftowego.

Niespodzianki nie było – państwa OPEC+ zdecydowały się na przedłużenie dotychczasowych, rekordowych cięć produkcji ropy naftowej, wynoszących łącznie 9,7 mln baryłek dziennie, czyli około 10% globalnego wydobycia. Tak jak oczekiwano, cięcia w tej formie mają być przedłużone o miesiąc, czyli do końca lipca.

Jednocześnie, kraje OPEC+ wezwały Irak i Nigerię do bardziej zdecydowanych cięć produkcji ropy naftowej. Oba te państwa w maju i na początku czerwca przekraczały swoje limity wydobycia, zawarte w porozumieniu naftowym. W rezultacie, OPEC+ wezwał je do nadrobienia zaległości w miesiącach lipiec-wrzesień.

Mało entuzjastyczne podejście do cięć produkcji ropy naftowej wykazuje także Meksyk. Kraj ten w kwietniu (przy ustalaniu nowych zasad porozumienia naftowego) zobowiązał się do mniejszych cięć produkcji niż naciskała reszta producentów – wyniosły one 100 tys. baryłek dziennie, podczas gdy reszta państw OPEC+ nakłaniała do 400 tys. baryłek dziennie. Tymczasem w weekend Meksyk podkreślił, że nie ma zamiaru przedłużać tych cięć do lipca.

W zasadzie wszystkie powyższe informacje były już w pewnym stopniu oczekiwane na rynku, więc nie przyniosły one istotnych zmian na wykresach cen ropy naftowej. Notowania tego surowca kontynuują ruch wzrostowy – dzisiaj rano cena ropy WTI zbliża się już do bariery 40 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent znajdują się nieznacznie poniżej poziomu 43 USD za baryłkę.

 

Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.