Przed rozmową kwalifikacyjną – rady dla kandydata

foto: pexels

Mimo płynących z rynku pracy komunikatów o rynku pracownika, wiele osób wciąż boryka się z trudnościami w dostaniu upragnionej posady. Rozmowa rekrutacyjna to czas, w którym próbujemy się przedstawić z jak najlepszej strony. Aby to osiągnąć trzeba się dobrze przygotować. Poniżej prezentujemy najważniejsze rady przed rozmową kwalifikacyjną.

Przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej powinniśmy rozpocząć od zbadania firmy, do której chcemy się dostać. Sprawdzenie profilu organizacji, wymaganych kompetencji i wiedzy na dane stanowisko pozwoli nam lepiej przygotować się, a na samej rozmowie sprawnie opowiadać o swoich doświadczeniach. Tym samym zwiększamy szansę na wpisanie się w profil idealnego kandydata.

Na rozmowie powinniśmy zachowywać się naturalnie, „być sobą” i odpowiadać zgodnie z prawdą, bo wszelkie nieścisłości szybko wyjdą na jaw.

W czasie rozmowy zadawajmy pytania. Świadczy to o naszym zaangażowaniu i pokazuje, że dobrze przygotowaliśmy się do spotkania. Pytania na pierwszej rozmowie jednak nie powinny być zbyt szczegółowe – nie pytajmy czy nasze biurko będzie stało koło okna. Za to warto dowiedzieć się jakie są szanse rozwoju w danej organizacji, jakie są plany rozwojowe związane z danym stanowiskiem, czego oczekuje od nas potencjalny pracodawca.

Nie musimy odpowiadać na pytania o stan cywilny i chęć posiadania dzieci. Takie pytania są nielegalne i w ogóle nie powinny się pojawić.

– W czasie rozmowy rekrutacyjnej zachowujmy się jak partnerzy biznesowi. Pokazujmy się z jak najbardziej profesjonalnej strony. – mówi Katarzyna Sołtysiak, konsultant w firmie rekrutacyjnej Antal, branża FMCG.

Gdy po rozmowie nie ma odzewu ze strony pracodawców nie bójmy się sięgnąć po telefon, zadzwonić i dowiedzieć na jakim etapie jest rekrutacja bądź czego brakowało naszej kandydaturze.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.