Prognozy wzrostu popytu na ropę w Chinach

foto: pixabay

Notowania ropy naftowej wczoraj wzrosły – i ogólnie, na rynku tym pojawiło się nieco więcej optymizmu. Ceny ropy naftowej w rezultacie dotarły już do poziomów lokalnych maksimów z początku roku. W przypadku ropy WTI, cena oscyluje w okolicach 81,40 USD za baryłkę, a dla ropy Brent jest to rejon 86,80 USD za baryłkę.

Lepsze nastroje na rynku wiążą się przede wszystkim z oczekiwaniami dotyczącymi wzrostu popytu na ropę naftową w Chinach w bieżącym roku. Prognozy wyraźnej zwyżki popytu zawarł bowiem w swoim miesięcznym raporcie kartel OPEC. Według tej instytucji, w 2023 roku popyt na ropę naftową w Chinach wzrośnie o 510 tys. baryłek dziennie po tym, jak w 2022 roku spadł. Ogólnie, kartel OPEC oczekuje globalnego wzrostu popytu na ropę naftową, wynoszącego 2,22 mln baryłek dziennie, czyli około 2,2%.

OPEC w swojej publikacji wskazuje na fakt, że już końcówka 2022 roku przyniosła nieco lepsze liczby związane ze światowym wzrostem gospodarczym, co stwarza solidną bazę do dalszej poprawy kondycji globalnej gospodarki w 2023 roku. Kartel wyraził zresztą wiarę w to, że Rezerwa Federalna będzie raczej stawiała na scenariusz „miękkiego lądowania” amerykańskiej gospodarki i nie będzie podwyższała stóp procentowych bardziej niż będzie to konieczne, by ujarzmić inflację.

Raport OPEC jest jedną z dwóch wyczekiwanych publikacji w tym tygodniu. Jeszcze dzisiaj swój miesięczny raport ma opublikować Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Tymczasem ze względu na poniedziałkowe święto w USA, raporty dotyczące zapasów ropy naftowej i paliw w USA pojawią się o dzień później – dziś opublikowane zostaną szacunki API, a jutro wyliczenia Departamentu Energii.

 

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Dorota Sierakowska, BossaFX

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.