Presja na PLN, znów nerwowo na rynkach

foto: pixabay

Poranny, wtorkowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie słabszego PLN wraz z podbiciem awersji do ryzyka na światowych rynkach. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3286 PLN za euro, 3,8030 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7972 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8634 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3.145% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach przyniosły podbicie awersji do ryzyka po tym jak amerykańskie indeksy wyznaczyły nowe, blisko półroczne minima. W dalszym ciągu trudno jednak mówić o skokowym odwrocie od aktywów EM, w PLN na rzecz tzw. bezpiecznych przystani jak CHF czy JPY. Na rynku pojawiły się doniesienia, iż w przypadku fiaska spotkania Trump-Xi Jinping USA najpewniej zdecydują się na nałożenie ceł i taryf na pozostałe produkty i usługi importowane z Chin. Same negatywne nastroje na rynkach zostały jednak już lekko wytłumione w trakcie trwającej sesji w Azji, gdzie tamtejsze indeksy oscylują ok. 0%, co sugeruje, iż reakcja w Europie również może być mniej negatywna niż wydawało się jeszcze parę godzin temu. Z punktu widzenia PLN wydaje się, iż doszło do pewnej zmiany nastawienia – dotąd PLN poruszał się w ramach konsolidacji (od ok. czerwca) w nikłym stopniu reagując na wydarzenia zarówno lokalne jak i globalne zmiany kursów. Wczoraj jednak lekki spadek eurodolara podbił wyraźnie presję na PLN, co sugeruje możliwą próbę opuszczenia ostatnich wahań przez górne ograniczenie (deprecjacja PLN).

EURPLNDaily.png

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. Szeroki kalendarz makro zawiera dziś dane dot. wstępnego wskazania PKB dla Strefy Euro czy Inflacji CPI/HICP z Niemiec.

Z rynkowego punktu widzenia kursy x/PLN wyraźnie podbiły, a w przypadku zestawień z EUR czy USD widoczna jest presja na przetestowanie górnych zakresów konsolidacji.

Konrad Ryczko

Analityk
Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.