Powstaje biała lista podatników, konsekwencje będą drastyczne

foto: pexels

Biała lista podatników zostanie opublikowana 1 września br. Będzie publicznie dostępnym wykazem podatników zarejestrowanych na VAT.

– Wbrew nazwie implikacje wprowadzenia tej listy będą miały swój skutek nie tylko w podatku VAT, ale także w podatkach dochodowych – mówi w rozmowie z MarketNews24 Paweł Stańczyk, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Lista będzie także wykazem tych podatników, którym odmówiono rejestracji na VAT, jak i tych, którzy zostali wykreśleni z listy podatników.

Taki publiczny “biały” dokument oprócz danych podatników będzie zawierała listę rachunków bankowych, które zgłosili w procesie rejestracji. Z tym związane są poważne zagrożenia.

– Jeżeli zdarzy się tak, że otrzymamy fakturę i przelejemy należność na rachunek inny niż jest na tej liście, to wówczas taka płatność będzie powodowała, że płatność ta nie będzie kosztem podatkowym – wyjaśnia mec. Paweł Stańczyk.

Będziemy mieli tylko trzy dni na zauważenie takiego błędu i zgłoszenie się do urzędu skarbowego. Ta reguła jednak zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.