Powierzchnia biurowa w Warszawie urosła o 7% rok do roku i wynosi już 6,1 mln mkw.

Warszawa – 28 lipca 2021 roku – Rynek biurowy w stolicy rośnie. W pierwszym półroczu 2021 roku w Warszawie przybyło ponad 226 tys. mkw. takiej przestrzeni, a wynajęto 250 tys. mkw. – wynika z najnowszego raportu CBRE. W sumie powierzchnia biurowa w stolicy wynosi już 6,1 mln mkw. i jest jej o 7% więcej niż rok temu. W budowie znajduje się 373 tys. mkw. nowej przestrzeni do pracy. Jeszcze przed końcem roku do użytku oddanych zostanie sześć biurowców, które są już wynajęte w 65%. Eksperci CBRE wskazują, że na rynku widać powolny powrót do trendów sprzed pandemii, przebija się jednak ostrożność najemców.

– Zmiany, które pojawiły się na rynku biurowym w wyniku pandemii z pewnością będą miały długotrwały wpływ na firmy i styl pracy. W pierwszym półroczu 2021 roku w Warszawie wynajęło się o jedną czwartą mniej biur niż rok wcześniej, a zdecydowana większość z tego to albo przenosiny z innych budynków, albo renegocjacje aktualnych umów. Widzimy, że proces komercjalizacji nowych budynków się wydłuża, co jest efektem redefiniowania powierzchni do pracy i jej znaczenia dla całej organizacji. Instytucje w sposób przemyślany poszukują miejsc, które jak najlepiej wpiszą się w nowe potrzeby. Choć nie obserwujemy jeszcze powrotów do biur na dużą skalę, to nie ulega wątpliwości, że wkrótce zaczną się one zapełniać. Firmy dostrzegają wagę biura jako miejsca współpracy, budowania relacji i ważnego elementu wizerunku, który pomaga zatrzymywać i przyciągać najlepsze talenty – mówi Łukasz Kałędkiewicz, szef sektora biurowego  w CBRE.

Powierzchnia biurowa w stolicy w pierwszej połowie 2021 roku zwiększyła się o 226 tys. mkw., na które składało się m.in. oddanie do użytku Warsaw Unit dewelopera Ghelamco i EQ2 Grupy Waryński. Kolejne 273 tys. mkw., z czego 80% powstaje w centrum Warszawy, ma zostać ukończone do końca 2022 roku. Niecała jedna trzecia z tych inwestycji ma już swoich najemców. Natomiast jeszcze w 2021 roku do użytku oddanych zostanie sześć budynków, o łącznej powierzchni 115 tys. mkw., i te są już objęte umowami najmu w 65%.

Najem spadł o jedną czwartą

W pierwszych sześciu miesiącach roku firmy wynajęły w Warszawie 250 tys. mkw. biur, czyli o 26% mniej niż w tym samym okresie w zeszłym roku. Absorpcja utrzymuje się na poziomie 7 tys. mkw., co zdaniem ekspertów CBRE jest efektem utrzymującej się ostrożności najemców. Najwięcej działo się w centrum miasta, którego dotyczyła ponad połowa tego popytu (56%). Wśród wszystkich umów 44% stanowiły przenosiny z innych budynków, 40,5% renegocjacje, a 10,5% przednajem nowych projektów. Sektory, które były najbardziej aktywne na rynku biurowym w stolicy to produkcyjno-przemysłowy (23% popytu) oraz usługi finansowe (19%).

Dostępność biur nieco wzrosła

Na koniec pierwszego półrocza 2021 roku na warszawskim rynku biurowym dostępne do wynajęcia było 760 tys. mkw. powierzchni, co oznacza, że poziom pustostanów wynosił niemal 12,5% i był o 4,6 pp. wyższy niż rok temu. Jak wskazują eksperci CBRE, ten wzrost w pewnym stopniu wynika z wprowadzania na rynek nowych projektów i trwających procesów rekomercjalizacji kilku dużych budynków.

Czynsze w stolicy utrzymują się na stabilnym poziomie. W centrum miasta wynoszą od 18,5 euro do 24,5 euro za mkw. na miesiąc. Natomiast w lokalizacjach poza centrum wahają się od 13,5 euro do 14 euro.

 

CBRE

CBRE Group, Inc. (NYSE: CBRE), spółka z listy Fortune 500 i S&P 500 z siedzibą w Los Angeles, jest największą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych i inwestycyjną (na podstawie przychodów z 2019 r.). Firma zatrudnia ponad 100 000 pracowników (nie wliczając podmiotów stowarzyszonych i partnerskich) i obsługuje inwestorów i najemców nieruchomości za pośrednictwem ponad 530 biur na całym świecie. CBRE oferuje szeroki zakres zintegrowanych usług, doradztwo strategiczne w zakresie inwestycji i wynajmu, usługi korporacyjne, usługi zarządzania nieruchomościami oraz projektami, administrację firm, bankowość hipoteczną, wyceny, usługi deweloperskie, usługi zarządzania inwestycjami oraz usługi konsultingowe i analityczne. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.cbre.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.