Poszukiwacze okazji na rynku ropy naftowej

foto: pexels

Notowania ropy naftowej w poniedziałek mocno zniżkowały, jednak już dzisiaj cena tego surowca powraca do zwyżek. Notowania ropy WTI próbują wzbić się mocniej ponad barierę 30 USD za baryłkę, którą wczoraj sforsowały w dół.

Zejście cen ropy naftowej w USA poniżej bariery 30 USD baryłkę dla wielu inwestorów zaczęło być sygnałem do szukania okazji inwestycyjnych i biznesowych na rynku ropy naftowej. Wiele firm zajmujących się handlem ropą naftową poszukuje na rynku jak największej ilości tankowców, aby składować na nich kupiony obecnie surowiec. Ten efekt jest na tyle duży, że na globalnym rynku zaczyna być widoczny niedobór tankowców.

Ponadto, obecnie na rynku fizycznym tego surowca popyt wyraźnie się ożywił za sprawą chęci uzupełniania swoich rezerw przez niektóre państwa. Zwiększenie swoich rezerw ropy zadeklarowały m.in. Stany Zjednoczone, Chiny oraz Indie, a więc dominujące na świecie gospodarki.

Oba powyższe zjawiska były widoczne na rynku ropy naftowej także po dynamicznej zniżce cen tego surowca podczas krachu finansowego w 2008 roku. Ten efekt pojawił się także pod koniec 2015 roku, czyli po kolejnej ogromnej przecenie surowca.

Ożywienie popytu na fizycznym rynku ropy naftowej to pozytywny sygnał dla cen tego surowca. Pokazuje on bowiem, że wielu uczestników rynku ropy postrzega obecne ceny jako niskie. W długoterminowym ujęciu, może to oznaczać, że ceny ropy naftowej szukają już obecnie dna. Jednak warto pamiętać, że w krótkoterminowym ujęciu wahania cen mogą pozostać duże, zwłaszcza że sytuacja w globalnej gospodarce jest daleka od stabilizacji.

Ropa naftowa WTI - dane dzienne

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.