Poślizg we wprowadzaniu prostej spółki akcyjnej i E-KRS

foto: pexels

Na ostatniej prostej sejmowa komisja sprawiedliwości zablokowała tegoroczny debiut wyczekiwanej przez środowiska startupowe prostej spółki akcyjnej. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, komisja poparła poselskie poprawki, których skutkiem ma być przesunięcie o rok (do 1 marca 2021 r.) wejścia w życie przepisów dotyczących prostej spółki akcyjnej oraz elektronicznego postępowania rejestrowego.

– Przesunięcie daty wprowadzenia zmian nie jest dobrą informacją dla polskich przedsiębiorców. Prosta spółka akcyjna miała być w założeniu odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na elastyczną formę prawną, zaś E-KRS miał ułatwić oraz przyspieszyć proces wpisu do rejestru przedsiębiorców – mówi w rozmowie z MarketNews24 Paweł Szumowski, radca prawny w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Na szczęście poselskie poprawki nie dotknęły innych ważnych zmian. Od 1 marca 2020 r. obligatoryjna opinia biegłego rewidenta co do planu przekształcenia będzie wymagana jedynie w razie przekształcenia spółki w spółkę akcyjną oraz przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową.

Dzięki temu proces przekształcenia, w większości przypadków, będzie przebiegał znacznie szybciej i taniej. Jest to dobra zmiana szczególnie dla tych, którzy zastanawiają się nad sposobem uniknięcia zbliżającego się wielkimi krokami obowiązku dematerializacji akcji i zechcą przekształcić swoją spółkę akcyjną lub komandytowo-akcyjną.

Dodatkowo nadchodzące zmiany porządkują proces połączenia odwrotnego. Nowy art. 515(1) ksh wprowadzi bowiem możliwość przyznania wspólnikom spółki przejmowanej akcji lub udziałów własnych nabytych w toku połączenia.

– 1 marca 2020 r. miał być za sprawą E-KRS oraz prostej spółki akcyjnej datą małej rewolucji. Jak widać rząd chce się do niej lepiej przygotować i wprowadza zmiany na raty. Miejmy nadzieje, że dodatkowy czas zostanie właściwie spożytkowany, w szczególności na przygotowanie dobrego systemu obsługującego elektroniczne postępowanie rejestrowe – komentuje P.Szumowski, Kancelaria Ożóg Tomczykowski.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.