Poranna konsolidacja wartości złotego

foto: NBP

Wczorajsze umocnienie się amerykańskiego dolara na globalnym rynku odbiło się wyraźnie na notowaniach także polskiego złotego. Notowania USD/PLN dotarły wczoraj do okolic 4,21, czyli do najwyższych poziomów od prawie dwóch tygodni. 

Zwyżka wartości USD przyczyniła się także do przeceny agregatu BOSSAPLN. Wczoraj wartość tego indeksu spadła poniżej 84 pkt. i również sięgnęła najniższych poziomów od dwóch tygodni. Dzisiaj rano zniżka nie jest kontynuowana, ale nie widać również oznak siły polskiego złotego. Póki co notowania BOSSAPLN poruszają się w wąskiej konsolidacji blisko wczorajszego zamknięcia.

Przecenom polskiego złotego sprzyjają zarówno lokalne, jak i globalne uwarunkowania. W Polsce rośnie ryzyko polityczne za sprawą niepewności dotyczącej sposobu przeprowadzania wyborów. Z kolei globalnie utrzymuje się duża awersja inwestorów do ryzyka, powiązana m.in. z napięciami na linii USA-Chiny. Kwestia powrotu wojny handlowej może być co prawda jedynie przyjętą przez amerykańską administrację retoryką, jednak nie można całkowicie wykluczać, że pójdą za tym jakieś konkretne działania protekcjonistyczne.

Utrzymująca się niepewność polityczna sprzyja zwyżce wartości dolara i kładzie się cieniem na wartość walut EM, w tym polskiego złotego. Rodzima waluta wykazuje utrzymującą się słabość nie tylko w relacji do dolara, lecz również do euro – notowania EUR/PLN dzisiaj rano przekraczają 4,54.

 

BOSSAPLN - dane dzienne

Notowania BOSSAPLN – dane dzienne

 

USD/PLN - dane dzienne

Notowania USD/PLN – dane dzienne

 

EUR/PLN - dane dzienne

Notowania EUR/PLN – dane dzienne

 

Dorota Sierakowska, BossaFX

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.