Pomimo lepszych danych złoty w odwrocie

foto: pixabay

Euro kosztuje już niemal 4,25 zł, a funt na fali pozytywnych informacji z wysp przebił poziom 5 zł. Dzieje się to pomimo przyzwoitych danych z Polski na temat sprzedaży detalicznej.

Sprzedaż detaliczna przyspiesza

O ile dane na temat produkcji przemysłowej nie ucieszyły inwestorów, o tyle sprzedaż detaliczna wypadła bardzo solidnie. Rośnie ona o 7,5% wobec oczekiwanych 7,3%. Tak małe odchylenie nie spowodowało większego zawirowania na rynku. Jest to natomiast solidny poziom dla tego wskaźnika. Biorąc pod uwagę duże transfery środków w ramach kolejnych działań rządu nie powinno dziwić, że sprzedaż detaliczna ma się dobrze. Strach pomyśleć co się stanie, gdy strumień tych środków przyschnie.

Kanada utrzymała stopy procentowe

Zgodnie z oczekiwaniami, Bank Kanady podjął wczoraj decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Sama konferencja prasowa nie zaskoczyła niczym szczególnym, aczkolwiek inwestorzy liczyli na zapowiedź zwiększenia stóp procentowych ze względu na rosnącą inflację. W rezultacie dolar kanadyjski tracił wczoraj na wartości około 1% względem głównych walut.

Czy 500+ wzrośnie?

Jak widać zrównoważony budżet powoli przestaje być priorytetem polskiego rządu. Wzrost inflacji powoduje, że świadczenia socjalne wypłacane w sztywno ustalonej stałej kwocie tracą na atrakcyjności. Skoro inflacja wynosi obecnie 3,4% oznacza to, że 500+ w ciągu roku realnie okazuje się 483+. Pomijając oczywiście, że rodziny z małymi dziećmi mogą mieć inny koszyk wydatków niż standardowy gusowski. W rezultacie pojawiają się w rządzie pomysły podniesienia tego świadczenia do 600 zł. Pomysł taki właśnie sformułował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Niewykluczone, że pomysł ten trafi do postulatów w nadchodzącej kampanii prezydenckiej.

 

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

13:45 – Unia Europejska – decyzja w sprawie stóp procentowych,

14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,

14:30 – Unia Europejska – konferencja prasowa EBC.

Maciej Przygórzewski główny analityk w Internetowykantor.pl

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.