Polską walutę osłabia turecka zawierucha

foto: pixabay

Polska waluta traci na wartości z powodu tureckiej liry. Wprawdzie osłabienie kursu jest mniejsze niż w przypadku wielu innych krajów wschodzących, ale skutki mogą być odczuwalne przez kolejne tygodnie.

Kłopoty tureckiej gospodarki trwają od wielu miesięcy. Rośnie inflacja i deficyt w handlu zagranicznym. Turecki bank centralny podwyższył główną stopę procentową do 18 proc. To jednak nadal nie uspokoiło rynku.

– Szalona deprecjacja liry, to skutek forsowania wzrostu gospodarczego za wszelką cenę – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Turcja jest dużym importerem ropy naftowej, a jej ceny wzrosły. Kraj ten jest zapożyczony w dolarach, a dolar się wzmocnił. Turecka gospodarka otrzymuje kolejne uderzenia, które ją osłabiają. Inwestorzy z większą ostrożnością zaczęli patrzeć na rynki krajów wschodzących, stąd też osłabienie polskiego złotego.

– Jednak to osłabienie jest niższe niż walut w RPA czy Meksyku, a to świadczy o tym, że inwestorzy inaczej oceniają polską gospodarkę, doceniają mocniejsze fundamenty gospodarcze w porównaniu do tej grupy krajów – komentuje dr P.Kwiecień.

Jednak sytuacja w Turcji będzie osłabiać kursy walut w krajach wschodzących, to będzie się przekładać na kurs złotego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.