Polska może stać się centrum rozwoju blockchain

foto: Creative Commons Zero

Próbę wprowadzania przepisów dotyczących technologii blockchain można porównać do wprowadzania regulacji Internetu. Należy pamiętać, że rozwinął się on właśnie dzięki temu, że nie był regulowany. W przypadku łańcucha bloków rzeczywiście potrzebne są dodatkowe przepisy – ważna będzie ocena i identyfikacja uczestników rynku oraz dialog pomiędzy nimi i regulatorami. Wprowadzenie pewnych regulacji wymaga więc szerszego spojrzenia, nie tylko na sam blockchain – ale także na to, do czego jest używany.

Warto zweryfikować istniejące już przepisy, jak również szukać nowych. Coinfirm bierze udział w grupie pracującej w Wielkiej Brytanii i Japonii z tamtejszymi regulatorami. Analiza pozwala decydować, czy obecne przepisy są wystarczające – czy może potrzebne są kolejne, które pozwolą zaadresować pewne ryzyka, stworzyć nowe rynkowe możliwości rozwoju. Taka grupa powinna powstać również w Polsce. Jej zadaniem byłaby pomoc w rozwoju tego rynku.

– Cały czas nie wiadomo, w którym kierunku technologia blockchain się rozwinie – powiedział serwisowi eNewsroom Paweł Kuskowski, prezes firmy Coinfirm – Uregulowanie jej jest bardzo problematyczne, ponieważ może ona być stosowana w różnych kontekstach i na wiele sposobów. Przykładem jest obsługa płatności, zapis trwałego nośnika, zbieranie pieniędzy w procesie Initial Coin Offering (ICO). W naszym kraju istnieje kilka ciekawych projektów, które rozwijają się na skalę globalną – jak Coinfirm czy Golem. Coinfirm stworzył Trudatum, czyli produkt, który przy użyciu technologii blockchain rozwiązuje problem trwałego nośnika i zapisu danych w sposób niezmienny. Metoda ta była bardzo poszukiwana, bo dotychczas rozwiązaniem było wykorzystanie papieru. W tym przypadku chodzi nie tyle o sam blockchain, który jest wykorzystany do realizacji celów ustawowych, ale o regulacje dotyczące trwałego nośnika. Jeżeli regulacje będą działały na korzyść technologii, a nie będą ją blokować – możemy stać się centrum, w którym branża blockchain bardzo dobrze będzie się rozwijać – podkreślił Kuskowski.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.