Polaków nie będzie stać na wybudowanie własnego domu

foto: wikipedia

Koszt budowy nieruchomości wzrasta o około 9% rocznie. W 2018 roku za dom jednorodzinny o powierzchni 140 m2 średnio musieliśmy zapłacić 299 tys. zł. Trzeba na niego pracować ponad 8 lat przeznaczając na niego całą średnią pensję. Jak w kolejnych latach będzie się rozwijało budownictwo indywidualne?

– Przede wszystkim budownictwo indywidualne najbardziej rozwija się tam, gdzie nie dociera budownictwo deweloperskie – mówi Jarosław Jędrzyński, Rynek Pierwotny.

– Coraz łatwiej jest wybrać dom, bo rozwija się infrastruktura drogowa i to jest jedna z przyczyn fali powrotu do domów jednorodzinnych. Ciężko stwierdzić jak to będzie wyglądało w przyszłości, ale po ilości 80 tys. rozpoczętych budów domów jednorodzinnych w ub. roku widać jaką cieszy się to popularnością – komentuje Jarosław Jędrzyński, Rynek Pierwotny.

– Rodziny, która marzy o tym, aby mieszkać w domu nie przekonamy do kupna mieszkania, tylko dlatego, że koszty wykonawstwa wzrosły. Takiej rodzinie możemy , tylko poradzić co zrobić, aby nie przepłacić za dom i na co zwracać uwagę przy jego kupnie. Myślę, że tu warto zastanowić się, gdzie kupujemy tą działkę? Wybierajmy lokalizacje, które pozwalają nam na dobry dojazd do pracy. – mówi Jarosław Sadowski, Expander.

Dane Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego pokazują, że w 2018 r. największy wzrost w budownictwie domów jednorodzinnych miał miejsce w województwie mazowieckim. Najmniejsze ożywienie odnotowały województwa, np. pomorskie, małopolskie i lubuskie.

– Rodzina z dwójką, trójką dzieci może znaleźć w Warszawie 80 m2 mieszkanie w cenie 750 tys. zł, w którym będą cztery lub pięć pokoi lub za tą cenę zbudować 150 metrowy dom.– mówi Michał Rudnicki, Emmerson Realty.

– Co ważne, koszty utrzymania domu są często niższe niż mieszkania, ale czy będzie nas stać w najbliższych latach na kupienie działki i wybudowanie własnego domu? – podsumowuje Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty.

W debacie wzięli udział: Jarosław Sadowski, Expander; Jarosław Jędrzyński, Rynek Pierwotny; Michał Rudnicki, Emmerson Realty, Aleksander Skirmuntt, Maxon i prowadzący Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.