PLN stabilny, pomimo globalnego zamieszania

foto: NBP

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podbicie nerwowości wśród inwestorów po ostatnich wydarzeniach (24h) na notowaniach ropy naftowej. Zniżkuje nieco eurodolar, co podbija lekko presję na PLN/EM’y. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5247 PLN za euro, 4,1768 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3034 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1795 PLN. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,43% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na światowych rynkach przyniosły docelowy spadek poprzedniej serii kontraktów na ropę do okolic -50 USD. W pewnym sensie „anomalia” rynkowa wynika z ostatnich wydarzeń związanych z COVID19, kosztów transportu/odbioru oraz braku miejsca do składowania surowca. Wall St. zareagowało na te wydarzenia ok. 1,8% spadkiem. Teoretycznie ruch ten wydaje się nieduży jednak potwierdza również podtrzymujący się poziom niepewności na rynkach oraz scenariusz iż układy typu risk-off znajdują się „tuż za rogiem”. Wpływ na rynek FX, poza walutami surowcowymi (m.in. RUB), był relatywnie ograniczony. Obserwujemy nieznaczne transfery w kierunku dolara, co przynosi lekki spadek EUR/USD. Brak jest istotniejszej reakcji na złotym – PLN pozostaje blisko 4,5 PLN za EUR. Lokalnie warto wspomnieć, iż zaplanowane na 6-7 maja posiedzenie RPP zostało przesunięte na 28 maja (1-dniowe).

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. produkcji przemysłowej za marzec. Rynek spodziewa się odczytu na poziomie -1,7% r/r. Odczyt PPI prognozowany jest na -0,5%. Podczas dzisiejszego obrotu poznamy również kwietniowe wskazanie niemieckiego ZEW (oczek. -41 pkt.).

Z rynkowego punktu widzenia sytuacja techniczna wokół PLN nie uległa większej zmianie – na większości zestawień kontynuowane są ruchy konsolidacyjne. Globalne podbicie napięć ponownie sugeruje jednak, iż trudno jest znaleźć argumenty za podbiciem wyceny PLN.

EURPLMN

YSDPLN

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.