PLN bez większej reakcji na wyniki II tury wyborów

foto: pixabay

Początek nowego tygodnia na rynku FX przynosi nieznacznie mocniejszego PLN, głównie na bazie podbicia eurodolara. Brak jest istotniejszej reakcji na wstępne wyniki II tury wyborów prezydenckich w Polsce. Krajowa waluta kwotowana jest następująco: 4,4613 PLN za euro, 3,9410 PLN względem dolara amerykańskiego, 4,1975 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 4,9894 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,315% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wedle exit polls Andrzej Duda uzyskał poparcie 50,4% wobec 49,6% głosujących na Rafała Trzaskowskiego. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy więc założyć, iż dotychczasowy Prezydent wygrał. Tym samym nie zmienił się rynkowy status quo. W scenariuszu zwycięstwa kandydata opozycji istniało ryzyko lekkiego podbicia ryzyka politycznego wokół krajowych aktywów. Nie był to jednak czynnik na tyle znaczący, iż rynek będzie dyskontował dziś jego usunięcie. PLN w dużej mierze pominął wydarzenia związane z wyborami prezydenckimi w Polsce. Złoty w większym stopniu zależny jest od wydarzeń na eurodolarze – a tam obserwujemy dziś podbicie podaży wokół dolara. Amerykańska waluta traci na bazie oczekiwań co do lepszego, globalnego makro oraz rosnących statystyk zakażeń COVID19 w południowych stanach USA.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro zarówno globalne jak i lokalnie. Jutro będziemy świadkami zakończenia posiedzenia RPP.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy lekkie próby zejścia niżej na parach x/PLN. Scenariusz zauważalnie mocniejszego złotego wydaje się być możliwy jedynie w przypadku wyjścia kursu EUR/USD powyżej 1,1360 USD (słabszy dolar zwyczajowo wspiera nastroje wokół EM).

usd

eur

Konrad Ryczko
Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.