PKN Orlen liderem wzrostów WIG20

foto: pixabay

Wczorajsza sesja była drugą z rzędu sesją wzrostów na krajowym rynku, ponownie przy obniżonych obrotach, co można wiązać z brakiem sesji na Wall Street z uwagi na obchody Święta Niepodległości. Odbicie zatem nie jest póki co poparte obrotami, co umniejsza jego istotności, chociaż docenić można fakt, że w trakcie ostatnich dwóch sesji krajowy rynek był jednym z najmocniejszych w Europie. Odbicie kontynuowały wczoraj m.in. krajowe banki, ale liderem wzrostów w WIG20 był PKN Orlen – w efekcie, na wykresie spółki pojawił się pozytywny sygnał techniczny w postaci przebicia linii trendu spadkowego (szerzej w sekcji z wykresami wybranych spółek). Poprawę sentymentu względem spółki można wiązać z niezłymi odczytami modelowych marż za czerwiec.

Po zamknięciu wczorajszej sesji Gino Rossi opublikował miesięczny raport sprzedażowy za czerwiec. Przychody wzrosły o 10% rdr, przy czym spółka od jakiegoś czasu nie pokazuje sprzedaży spółki Simple CP, która została zaliczona do działalności zaniechanej. O ile dynamika przychodów była znacznie wyższa niż dla danych za całe pierwsze półrocze, tak też spółka notuje w bieżącym roku dość duży ubytek marży na sprzedaży detalicznej (spadek o 4,8 p.p. rdr w czerwcu br. oraz spadek o 4,2 p.p. rdr dla danych narastających, za I półrocze 2018 r.).

W kalendarium na dzisiejszą sesję uwagę zwracają m.in. raport ADP (przedsmak jutrzejszych oficjalnych danych z amerykańskiego rynku pracy) oraz odczyty PMI i ISM dla sektora usług w Stanach Zjednoczonych. W godzinach wieczornych zostanie opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia FED, na którym zdecydowano się podnieść stopę procentową o 25 pb. (wczoraj omyłkowo podaliśmy, że protokół zostanie opublikowany w środę). Kontrakty terminowe na główne indeksy zachodnioeuropejskie wykazują o poranku niewielkie zmiany wartości. /Paweł Szewczyk/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.