Optymizm wraca na rynek akcji

foto: pixabay

Podczas dzisiejszej sesji możemy obserwować wyraźnie lepsze nastroje na rynku akcji. Pozytywny sentyment było widać już wczoraj, niemniej we wtorek od godzin porannych można obserwować jednostajny ruch w kierunku północnym. Główne indeksy na całym świecie notują przyzwoite wzrosty. Dzień rozpoczął się od dobrego zamknięcia w Azji, z kolei od początku sesji europejskiej ruch w górę przybierał na sile. Niemiecki DAX kończy sesję wynikiem na poziomie +1,7%, z kolei francuski CAC notuje +1,67%.

Liczba ofiar chińskiego koronawirusa wciąż rośnie, ostatnie informacje mówią o 430 ofiarach śmiertelnych i ponad 20 tysiącach potwierdzonych przypadków. Jednak jak widać po dzisiejszej sesji, inwestorzy wyraźnie ignorują te doniesienia (które poniekąd doprowadziły do silnej wyprzedaży w ubiegły piątek). Niemniej warto mieć na uwadze fakt, że Chiny poprosiły USA o większą elastyczność w kwestii postanowień pierwszej fazy umowy handlowej. Prośba jest oczywiście związana z wybuchem epidemii, jak widać Chiny zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i możliwych skutków gospodarczych, które są jednak w tej chwili ciężkie do oszacowania. Dlatego też panujący dziś nadmierny optymizm może szybko się skończyć jeśli pasująca epidemia doprowadzi do negatywnych konsekwencji, jednak te mogą nie być tak szybko zauważalne. Pierwsze ważne dane makroekonomiczne, które będą odzwierciedlać sytuację w Chinach (raporty za luty) zostaną opublikowane dopiero między 29 lutego a 16 marca. Więcej o możliwych skutkach i instrumentach najbardziej podatnych na zawirowania w Chinach pisaliśmy w specjalnym raporcie – tutaj.

Patrząc na indeksy z USA, już wczoraj mogliśmy obserwować ruch w górę, który od początku dzisiejszej sesji jest kontynuowany. Dzisiejszy dzień rozpoczął się na solidnym plusie a  optymizm nie opuszcza nastrojów na początku sesji. Najlepiej radzi sobie S&P500, który po godzinie 17:30 zyskuje ponad 2,2%. Z kolei Nasdaq i Dow Jones rosną odpowiednio 1,5% i 1,6%. Dzięki solidnej zwyżce, indeks technologiczny zdołał się dziś znaleźć na najwyższych poziomach w historii.

Wzrosty nie ominęły również GPW. Indeks dwudziestu największych spółek zdołał zakończyć dzień zyskiem na poziomie 1,63%. Wśród spółek o największej kapitalizacji jedenaście zakończyło handel na plusie, a dziewięć odnotowało spadki. We wtorek najlepiej radziły sobie KGHM, CD Projekt,a także PKO BP. Z kolei największe spadki obserwowaliśmy na PEKAO, Alior Banku i PGE.
Łukasz Stefanik
Analityk Rynków Finansowych XTB
lukasz.stefanik@xtb.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.