OPEC w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej

foto: pexels

Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej najprawdopodobniej będzie czasem niecierpliwego wyczekiwania na doniesienia z Wiednia, gdzie w dniach 5-6 grudnia odbywa się posiedzenie OPEC. Na rozmowy zostali zaproszeni także przedstawiciele innych krajów produkujących ropę naftową, które podpisały porozumienie naftowe i, wraz z OPEC, ograniczają wydobycie tego surowca.

Wyczekiwanie na informacje ze spotkania OPEC widać dziś rano wyraźnie na wykresie cen ropy naftowej, które konsolidują w relatywnie wąskim zakresie. Ostatnie sesje przyniosły dużo optymizmu na tym rynku, zaś końcówka tygodnia będzie czasem weryfikacji założeń.

Inwestorzy wyczekują przede wszystkim informacji o tym, czy kartel zdecyduje się na dalsze obniżanie limitów produkcji ropy naftowej. W tym tygodniu kilkakrotnie padły sugestie, że ten scenariusz może się zrealizować – i ten fakt miał duży wpływ na wygenerowaną presję wzrostową na wykresie cen ropy naftowej. Niemniej, skoro oczekiwania inwestorów zostały rozbudzone, to obecnie notowania ropy naftowej są podatne na odreagowanie spadkowe, jeśli OPEC nie zdecyduje się na niższe limity produkcji.

W tle wydarzeń w Wiedniu rozgrywają się także kolejne etapy IPO Saudi Aramco. Mimo wielu obaw, popyt na akcje saudyjskiego giganta naftowego okazał się duży i znacząco przewyższał ofertę – a to sprawia, że cena akcji może ukształtować się na górnej granicy oczekiwań, a samo IPO ma szansę stać się największą emisją publiczną w historii.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.