Obawy o produkcję miedzi w obliczu protestów w Peru

foto: kghm

Po krótkiej poniedziałkowej zniżce, notowania miedzi powróciły do dynamicznych wzrostów. Cena tego metalu w USA obecnie sięga poziomów 4,27-4,28 USD za funt, co oznacza, że jest ona najwyższa od połowy czerwca 2022 roku, czyli od pół roku.

Wyższym cenom miedzi sprzyjają obecnie obawy o podaż. Ogólnie, od dłuższego czasu zapasy tego metalu pozostają wyjątkowo niskie, co budzi pytania o możliwość szybkiego zwiększenia wydobycia w przypadku takiej potrzeby, np. lepszego od oczekiwań wzrostu gospodarczego na świecie w tym roku.

Dodatkowo, w ostatnim czasie do obaw przyczynia się sytuacja w Peru – kraju będącym drugim największym producentem miedzi na świecie, po Chile. Tamtejsze protesty antyrządowe, które doprowadziły do największej niestabilności politycznej tego kraju od 20 lat, dotykają bowiem także wydobycia miedzi. Wczoraj spółka Glencore podała, że należąca do niej kopalnia miedzi Antapaccay (jedna z największych kopalń miedzi w Peru) musiała ograniczyć działalność operacyjną ze względu na protesty. Zamieszki stanowią zagrożenie nie tylko dla wydobycia, lecz także dla transportu miedzi. Problemy z działalnością operacyjną zgłosiły już także ogromne kopalnie Las Bambas i San Rafael.

Póki co nie wiadomo, ile czasu potrwa niestabilna sytuacja w Peru, jednak nie ulega wątpliwości, że nawet gdyby ustała, to i tak notowania miedzi mają potencjał do zwyżek ze względu na relatywnie niewielką podaż.

 

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Dorota Sierakowska, BossaFX

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.