Obawy o drugą falę pandemii windują ceny złota

Notowania złota zakończyły miniony tydzień mocnym wzrostowym akcentem. Strona popytowa pozostaje silna także dzisiaj – ceny kruszcu dziś rano konsolidują w okolicach 1764 USD za uncję, co oznacza, że poruszają się obecnie tuż przy tegorocznych maksimach. To najwyższy poziom notowań złota od 18 maja br., czyli od ponad miesiąca. 

Zwyżkom cen złota sprzyja ponowny wzrost awersji do ryzyka wśród globalnych inwestorów. Jest on wywołany głównie rosnącymi obawami o drugą falę pandemii Covid-19 i związane z nią ponowne potencjalne problemy światowej gospodarki. 

Zwiększona liczba zakażeń koronawirusem jest obserwowana nie tylko w Azji, ale także m.in. w Stanach Zjednoczonych. To pokazuje, że odradzanie się poszczególnych gospodarek po spustoszeniu związanym z pandemią może być powolne. 

Złoto, jako tzw. bezpieczna przystań, w okresach zwiększonej niepewności na światowych rynkach finansowych jest atrakcyjne dla wielu inwestorów, którzy kupując kruszec, dywersyfikują swój portfel o aktywa bardziej odporne na dekoniunkturę. Jeśli więc nastroje na rynku szybko się nie poprawią, to notowania złota mają szansę na wybicie się na nowe tegoroczne maksima. 

 

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.